Пеня та абонплата за комуналку – скоро запрацюють нові норми закону про ЖКГ
1 травня 2019 року набуває чинності Закон України про житлово-комунальні послуги, який передбачає введення абонплати та штрафи за борги. За аргументацією авторів закону, комунальна послуга — такий же товар, як картопля або крупа. І якщо використовував воду, газ, тепло, проте не заплатив, то повинен нести відповідальність. І навіть якщо ви виїхали на три місяці та зовсім не користувалися, скажімо, водою, платити абонплату все одно доведеться.
Штрафи. Першою чергою неплатників чекають пеня, тобто штраф за заборгованість. Нараховуватися пеня буде з першого дня заборгованості, з 20-го числа кожного місяця. Розмір пені складе 0,01% від боргу. Ось відповідна стаття Закону про ЖКГ:
Стаття 26. Відповідальність за неналежне виконання договору
- У разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги споживач зобов’язаний сплатити пеню в розмірі, встановленому в договорі, але не вище 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу.
Нарахування пені починається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку внесення плати за житлово-комунальні послуги.
Пеня не нараховується за умови наявності заборгованості держави за надані населенню пільги та житлові субсидії та/або наявності у споживача заборгованості з оплати праці, підтвердженої належним чином.
У законі не прописано, чи будуть обкладатися штрафами борги, що існують, чи тільки ті, які з’явилися після набрання чинності закону. Юристи вважають, що оскільки закон не має зворотної сили, то пеня може бути нарахована лише на “свіжі” прострочки. Проте у законі є шпаринка – можливість зміни розміру пені в майбутньому. І навряд чи це будуть зміни в меншу сторону.
Абонплата. З вступом в дію Закону в Україні буде введена абонентська плата на деякі послуги ЖКГ, окрім послуг з постачання природного газу та розподілу електричної енергії.
“Плата за абонентське обслуговування – це платіж, який споживач сплачує виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальних послуг у багатоквартирному будинку”, – говориться у загальних положеннях Закону. Зібрані гроші спрямують на відшкодування витрат виконавця, у тому числі – на здійснення розподілу послуг між споживачами, на стягнення плати за спожиті комунальні послуги, на обслуговування розподільчих приладів та вузлів обліку.
У Кабміні розроблена постанова, згідно з якою максимальну абонплату визначать за формулою, яка прив’язана до розміру мінімальної зарплати в Україні: мінімальна зарплата × 2,58 × коефіцієнт витрати. Коефіцієнт витрати: гаряча вода і тепло – 0,004; холодна вода – 0,0035; вивезення сміття – 0,0015. Отже, у 2019 році максимальна абонплата на тепло, гарячу воду становитиме 43 грн., на холодну воду – 37,6 грн. і на вивезення сміття – 6,1 грн.
Таким чином, чим більшою буде мінімальна зарплата в Україні, тим вищою буде сума абонплати.
Власне житло – вже не фортеця. Крім перерахованих нововведень, Закон передбачає ще ряд “сюрпризів”. Наприклад, працівники комунальних служб отримують право безперешкодного доступу в житло. Це необхідно для того, щоб мати можливість відключати комунальні послуги за борги. При цьому, якщо відключення сталося без причини, то штраф заплатять вже самі комунальники.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!