Південь Донецької області прагне децентралізації та розвиває інфраструктуру потенційних громад
Кальчицької ОТГ не було у початкової редакції Перспективного плану формування територіальних громад Донецької області. Передбачалось, що в Нікольському районі буде створена єдина Нікольська громада. Але в травні минулого року розпорядженням голови Донецької ОДА були внесені зміни, які своїм рішенням у листопаді затвердив Кабмін.
За цими змінами в районі має бути дві потенційні громади – Нікольська та Кальчицька ОТГ. До Кальчицької сільської громади увійдуть населені пункти чотирьох сільських рад: Кальчицької, Зорянської, Касянівської та Малоянисольської.
Зміни до Перспективного плану наштовхнули на активізацію дій щодо процедури об’єднання та подальшого розвитку територій в складі майбутньої Кальчицької ОТГ. Консультації за цими питаннями надали радники Донецького Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми “U-LEAD з Європою” та Мінрегіону України, під час робочої поїздки до Кальчика.
Хоча в 2015 році на цій території не оголошували виборів з безпекових міркувань, тем не менш в Кальчику чекають на зміну ситуації в позитивний бік. “Розпочати юридичну процедуру об’єднання можна вже зараз, щоб бути готовими до призначення перших виборів”, – запропонував Максим Ткач, радник з питань децентралізації Донецького ЦРМС.
Сергій Івахнін, радник з питань місцевих фінансів Донецького ЦРМС, наголосив на тому, що не треба чекати створення ОТГ, а вже зараз проводити повну інвентаризацію майна та земель. Подібний досвід уже існує в Україні, коли громади йдуть на об’єднання з повною інформацією про те, з чим доведеться працювати.
Майбутня громада має певний потенціал для набуття економічної спроможності. Бюджетоутворюючим підприємством для Кальчика є місцевий кар’єр, у сусідньої Зорі багато землі, податок з якої є головним у бюджеті. Територія потенційної ОТГ поступово розвивається.
“В поточному році на в’їзді в Кальчик будуватимуть Центр безпеки, і поки громада не об’єднається, навколишнім територіям послуги надаватимуть на договірних засадах. Також чекаємо на відкриття Центру адмінпослуг в будівлі дитячого садка. Попередньо треба вирішити питання з документацією на власність, бо наразі будівля дитсадка знаходиться у районній власності”, – розповіла Надія Рибкіна, Кальчицький сільській голова.
Експерти ЦРМС порадили майбутній громаді розпочинати з договорів про міжмуніципальне співробітництво за конкретними напрямками. І такі напрацювання вже існують. Так, місцеве комунальне підприємство “Кальчиккомунсервіс” готується обслуговувати територію Касянівської сільради з питань водозабезпечення.
“У минулому році міжнародна благодійна організація ADRA надала трубу, жителі сплатили роботу, закупили обладнання і в кожне домогосподарство завели воду. Якщо раніше воду набирали з водозабірних колонок на вулицях і сплачували в залежності від кількості проживаючих в домі людей, то відтепер за воду кожна родина сплачує за показниками лічильника. Згодом комунальне підприємство буде займатись вивозом сміття”, – повідомила Надія Рибкіна.
Поступово в селі місцева влада вирішує питання благоустрою. Вже зробили вуличне освітлення в Келерівці та Кирилівці, розпочинають роботи в Кальчику. З місцевого бюджету виділили 200 тис. грн. на розробку проектної документації на реконструкцію Кальчицького клубу – проект на 7 млн. грн. подали на фінансування від Європейського інвестиційного банку, поки чекають на результати.
Експерти впевнені: якщо правильно розташувати соціальні та інфраструктурні об’єкти, налагодити автобусний зв’язок між населеними пунктами, потенційна Кальчицька громада буде зручною для проживання. Крім того, об’єднання в громаду поверне історичну справедливість та відновить ідентичність жителів, адже історично Кальчик та Зоря були єдиною радою, їх роз’єднали у вісімдесятих роках минулого століття. Тож, команда Донецького Центру розвитку місцевого самоврядування готова надавати всіляку експертну та консультативну підтримку на шляху створення Кальчицької ОТГ.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!