Польський досвід ревіталізації вивчали у Краматорську
Про нестандартні рішення у сфері децентралізації, які втілювалися в громадах під час проведення реформи місцевого самоврядування, розповіли польські експерти та спеціалісти з промоції та маркетингу самоврядних територій. Семінар за участю громадських активістів, представників об’єднаних територіальних громад і громад, що крокують до об’єднання, відбувся в Антикризовому медіа-центрі.
В рамках проекту «Нові ідеї розвитку. Креативні польські органи місцевого самоврядування для українських громад – самоврядна сфера в публічній дипломатії» обговорювалося головне питання – ревіталізація, або повернення до життя територій, які опинились у кризовому стані.
Перед усім учасникам семінару розповіли про історію становлення місцевого самоврядування у Польщі, етапи формування сучасного адміністративного устрою та діяльність різних рівнів територіальних об’єднань.
Найбільшу зацікавленість слухачів викликало обговорювання програм ревіталізації в гмінах. Гміна – це базовий рівень самоврядування, якій дорівнює нашим районам або об’єднаним територіальним громадам.
«Якщо гміна знаходиться у кризовому стані, не функціонує належним чином, на її території накопичуються негативні соціальні, інфраструктурні та економічні явища, тоді виникає потреба створення програми ревіталізації, – пояснив Ярослав Біттель. – Спочатку проводиться діагностика всіх сфер, що впливають на життя громади. Потім складається перелік проектів, які сприятимуть покращенню ситуації. На цьому етапі важливо долучати місцевих мешканців, підприємців та громадських активістів, а остаточно проекти затверджується під час громадських слухань».
Експерти звернули увагу на те, що при розробці програми ревіталізації необхідно уникати вибіркових інвестицій, які скеровані на швидкий результат покращення простору та концентруються лише на ремонтній чи модернізаційній діяльності, але не приносять структурних змін на території.
Учасників семінару також ознайомили з позитивним практичним досвідом відновлення об’єктів в рамках програм ревіталізації. Зокрема, розповіли про інноваційні рішення функцій бібліотеки на прикладі міста Лешно, та про збільшення туристичної привабливості гміни завдяки опіці над старовинними пам’ятками.
«Починаючи реформу децентралізації, Україна взяла за основу польський досвід. Тому такі практичні семінари допомагають нам краще пізнати і використовувати методи роботи місцевого самоврядування Республіки Польща для розвитку громад Донеччини», – поділилася своєю думкою представник громадської організації «Хто якщо не ти» Марина Романцова.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!