Що нового можуть принести індустріальні парки Донеччини в економіку України

6561
коментарі відсутні

Що нового можуть принести індустріальні парки Донеччини в економіку України

В останні роки можливість створення індустріальних парків в Україні обговорюється все частіше. На законодавчому рівні це питання було врегульовано ще 2012 року. У Законі України «Про індустріальні парки» прописано визначення, умови створення та функціонування їх. Дані про створені парки можна переглянути у реєстрі. Отож, у цій статті ми розповімо про індустріальні парки Донеччини, законодавство та світовий досвід.

Законодавча база України про індустріальні парки

 

За Законом індустріальний промисловий парк – це «облаштована відповідною інфраструктурою територія, у межах якої учасники індустріального парку можуть здійснювати господарську діяльність у сфері переробної промисловості, а також науково-дослідну діяльність, діяльність у сфері інформації і телекомунікацій на умовах, визначених цим законом та договором про здійснення господарської діяльності у межах індустріального парку».

Створення індустріального парку має забезпечити залучення інвестицій, створення нових робочих місць, сприяти розвитку сучасної виробничої та ринкової інфраструктури. Ініціаторами його створення можуть бути органи державної влади і місцевого самоврядування, а також фізичні чи юридичні особи, які володіють чи орендують земельну ділянку і яку можуть надати для відповідних цілей.

Забезпечити створення та функціонування індустріального парку має керуюча компанія, з якою укладається угода. Ділянка, на якій розташовуватиметься парк, має бути площею не менше 15 гектарів і не більше 700 гектарів та має надаватися на строк не менш ніж 30 років.

Крім цього, для індустріальних парків діють певні фінансові пільги. Наприклад, від сплати мита звільняється устаткування, обладнання та комплектуючі до них, які не виробляються в Україні і не є підакцизними товарами і ввозяться для облаштування або здійснення господарської діяльності індустріальних парків.

 

Індустріальні парки на Донеччині

 

Нині у Реєстрі індустріальних (промислових) парків існує 3 парки Донеччини: у Лимані, Костянтинівці та Маріуполі. Однак, у «Плані заходів з реалізації у 2018-2020 роках Стратегії розвитку Донецької області на період до 2020 року» йдеться про створення шести індустріальних парків. До вищевказаних міст додаються Бахмут, Торецьк і Слов’янськ.

На території Лиманської міської ОТГ планують створити індустріальний парк «Лиманський». Його включено до реєстру 30 червня 2017 року та виділено ділянку у 27,5 гектарів. Індустріальний парк має бути створений на 40 років.

У «Лиманському», згідно з його концепцією, планується виробництво будівельних та теплоізоляційних матеріалів, елементів обладнання для використання альтернативних джерел енергії, створення потужностей для надання послуг щодо обслуговування рухомого складу відділення Донецької залізниці, науково-промисловий напрямок та навчання персоналу, а також логістика та супутній сервіс. В цьому індустріальному парку хочуть створити 1200 робочих місць.

Що нового можуть принести індустріальні парки Донеччини в економіку України - Фото №1

Ділянка для індустріального парку «Лиманський» (фото надане Лиманською міською радою)

Індустріальний парк «Техносіті» має з’явитися на ділянці 34 гектари у Костянтинівці строком на 49 років. У реєстр його внесли 22 лютого 2018 року. Згідно з концепцією індустріального парку, на його території планується: машинобудування в галузі альтернативної енергетики та енергозбереження, виробництво запчастин та комплектуючих для техніки та обладнання, легка промисловість, збірка і наладка побутових електроприладів та побутової техніки, комплексна утилізація комп’ютерної електронної техніки. Кількість робочих місць, які можливо створити у «Техносіті» варіюється від 1300 до 1400.

Маріупольський індустріальний парк має назву «АзовАкваІнвест» внесений до реєстру 7 лютого 2019 року. На ділянці 15,65 гектарів планують створити парк на 30 років. За концепцією, серед пріоритетних напрямків: промислове розведення риби, ведення аквакультури, переробка, консервування та вилов риби, а також виробництво комбікормів та екологічного добрива, також тут можуть виробляти сітки, будувати та ремонтувати судна. Орієнтовно тут планують створити близько 660 робочих місць.

Світовий досвід функціонування індустріальних парків

 

Індустріальні парки існують по всьому світу. Активно їх почали створювати у 70-их роках минулого сторіччя. У матеріалі Національного інституту стратегічних досліджень, наводяться такі цифри створених індустріальних парків у світі: США – 400, Чехія – понад 100, Польща – понад 60, Туреччина – понад 260.

У кожній країні діють свої податкові переваги у створенні таких парків. Наприклад, у Туреччині індустріальні парки поділяються на три категорії, кожна матиме свої пільги, скажімо, звільнення податку на нерухомість на 5 років після завершення будівництва чи звільнення від митного збору, корпоративного податку і ПДВ. А от у Словаччині підтримка від держави становить половину від вартості проєкту, існують податкові пільги для інвесторів в залежності від фінансових вливань, також можуть компенсувати витрати на створення робочих місць.

Ірина Мартинова, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика