Тортури фізичні і моральні: звільнені з полону бойовиків розповідають жахливі подробиці

2185
коментарі відсутні

Тортури фізичні і моральні: звільнені з полону бойовиків розповідають жахливі подробиці

29 липня з полону незаконних збройних формувань «Л/ДНР» звільнили двох заручників з числа цивільних осіб. Блогер Людмила Сурженко перебувала в неволі 17 днів, суддя Віталій Руденко – довгих дев’ять місяців. Обидва утримувалися виключно за проукраїнську позицію.

Людмилу Сурженко, інваліда дитинства по слуху, затримали 13 липня під час перетину лінії розмежування в районі КПВВ «Станиця Луганська» на блокпосту «ЛНР». Приводом для затримання стало невиконання команд бойовиків. Жінка просто не почула що їй говорять, так як в слуховому апараті сіли акумулятори.

У полоні на Людмилу Сурженко чинили моральний тиск, домагаючись «визнання» на відео про роботу на українські спецслужби. Коли це не допомогло, застосували фізичну дію.

Як повідомила в Facebook представниця України в гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи Ірина Геращенко, від полоненої вимагали зізнатися в «шпигунстві» і «диверсії». Її катували чотири дні, плоскогубцями затискали пальці на руках, а потім ще два тижні незаконно утримували, щоб зійшли сліди побоїв і тортур.

«Людмилу катували. І це обов’язково стане предметом жорсткої розмови по заручникам в форматі Мінської гуманітарної групи. Також я буду вимагати від координатора ОБСЄ в групі відвідати українських заручників на окупованих територіях, до яких роками не допускають Міжнародний комітет Червоного хреста і інші міжнародні організації», – написала Геращенко.

За словами Геращенко, 19 липня представники ОРЛО брехали на Мінській групі, що не володіють інформацією про долю жінки з вадами слуху, тоді як листи з вимогою надати інформацію про її долю були спрямовані українською стороною відразу після зникнення Людмили. Звільнення відбулося завдяки допомозі міжнародної спільноти, дипломати і ОБСЄ були проінформовані про зникнення людини з особливими потребами. 29 липня Людмила Сурженко самостійно дісталася до КПВВ «Станиця Луганська» після того, як її відпустили з полону. Зараз вона проходить реабілітацію.

Суддя Луганського апеляційного суду Віталій Руденко потрапив в полон в жовтні 2016 року, коли змушений був поїхати на тимчасово окуповану територію на похорон батька. Бойовики схопили його на блокпосту, наділи наручники, мішок на голову, далі – одиночна камера і психологічні тортури, щоб змусити співпрацювати з терористами. Страшні подробиці свого перебування в полоні Віталій Руденко розповів в ефірі телеканалу «1 + 1».

Перші два тижні до нього ніхто не заходив, з їжі – кружка води і два шматки хліба. Потім почалися допити. Суддя з подивом дізнався, що бойовики мають вільний доступ до всієї бази українського Єдиного реєстру досудових розслідувань, де є вся інформація про кримінальні провадження, слідчих і суддів. Одна зі справ, яку колись вів Руденко, а саме вирок сепаратистові, директору «Луганскводоканалу», стало приводом звинуватити його в державній зраді так званої «республіці». Покарання – 20 років за гратами.

Віталій Руденко був в Мінських списках на обмін, проте бойовики вирішили його не віддавати, а використовувати для пропаганди. Йому запропонували зізнатися сепаратистським ЗМІ, що він зрікається України і залишається в так званій «ЛНР». Відректися від проукраїнських поглядів його змушували і погрозами в бік дружини і дітей, хоч ті і знаходилися на підконтрольній Україні території. Що буде в разі відмови, він знав не з чуток.

«Одягають мішок на голову, наручники, б’ють, поливають водою. Потім б’ють електрострумом – це називається «апарат Аліса» – коли підключають до мочок вух, до кінчиків пальців і йде команда «Аліса» і включається апарат електроструму, – розповів Руденко. – Я українець до мозку кісток. Я був, є і залишаюся громадянином України, я патріот своєї країни. Я не продавав, не продаю і ніколи не продамся. Те, що я був змушений піти на угоду зі слідством, це вже був крок відчаю».

За ці поступки бойовикам його відпустили з підвалу. Зобов’язали жити на території так званої «республіки», але СБУ і волонтери з організації «Патріот» допомогли Руденко втекти додому.

Тим часом число полонених українців стає дедалі більше, причому за рахунок цивільних осіб, які не мають ніякого відношення до військових дій.

За інформацією радника глави СБУ Юрія Тандіта, на території ОРДЛО утримуються в полоні 137 українців, і ця цифра збільшилася в останні дні. «На сьогоднішній день 137 громадян України є заручниками. На жаль, ця цифра за останні дні зросла, тому що терористи звинувачують звичайних цивільних осіб у злочинах, які вони не скоювали. Вони просто переміщалися через лінію розмежування і ніколи не тримали в руках зброї», – розповів радник голови СБУ.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика