У 2020 році стартує новий етап медичної реформи. Що з цього пацієнтам
Принцип «гроші ходять за пацієнтом» тепер буде поширено на всі рівні медичної допомоги. Перший етап реформи стосувався первинної ланки – поліклінік і амбулаторій. Тож у наступному році зміни торкнуться закладів вторинної й третинної ланки – лікарень і диспансерів.
Принцип «гроші ходять за пацієнтом» дозволяє розвивати конкуренцію серед медичних закладів. Отже, боротьба за пацієнта впливає на покращення якості медичних послуг.
Договірні відносини та комп’ютеризація
Наразі медичні заклади первинної ланки працюють за схемою: пацієнт користується послугами – Національна служба здоров’я (НСЗУ) компенсує їх вартість. Така схема діє на підставі укладених договорів між НСЗУ та первинними медичними закладами. У 2020 році за таким же принципом почнуть працювати спеціалізовані медзаклади або заклади вторинної й третинної ланки.
Вже з листопада 2019 року спеціалізовані медзаклади мають можливість приєднатися до центральної бази даних електронної системи здоров’я – eHealth. Медзаклади обираються із тих, які пройшли спеціальне тестування.
Медзаклад повинен мати чинні ліцензії на медичну практику, при необхідності – ліцензії на здійснення діяльності з обігу наркотичних речовин. Підключення до електронної системи здоров’я в більшості безкоштовне.
Зрозуміло, що все це не можливо без комп’ютеризації та інформатизації медзакладу.
Медичні гарантії та е-рецепти
З квітня 2020 року запрацює Програма медичних гарантій. Вона передбачає перелік медичних послуг, які держава гарантує пацієнту безоплатно. Сюди входять реімбурсація лікарських засобів, послуги первинної, амбулаторно-поліклінічної, стаціонарної медичної допомоги, а також екстреної, паліативної медичної допомоги та реабілітації.
Майже 64% коштів, запланованих на охорону здоров’я у Державному бюджеті-2020, підуть на цю Програму. А це понад 70 млрд грн.
До того ж, робота у рамках Програми медичних гарантій передбачає роботу з е-направленнями, е-рецептами, єдиними е-медичними картами. Повноцінний запуск останніх запланований також на 2020 рік.
Для роботи за новою системою медичних закладів вторинної й третинної ланки передбачається перехідний період у 3-5 місяців. За цей час у них є змога встановити МІС та укласти договір з НСЗУ, щоб стати активним учасником медичної реформи у країні.
Переваги для пацієнтів і лікарів
За новою системою у пацієнта з’явиться ширший вибір лікарів-спеціалістів. Після отримання е-направлення від свого сімейного лікаря, пацієнт зможе звернутися до лікаря у будь-якій лікарні або до лікаря-ФОП. Головне, щоб у них був укладений договір з НСЗУ.
Комп’ютеризація та впровадження е-документообігу дозволяє лікарям мати швидкий доступ до медичної карти пацієнта. Це впливає на більш об’єктивне оцінювання його здоров’я, дозволяє надавати точніші консультації.
А ще такі сучасні чинники підвищують рівень захисту прав пацієнта. Бо фіксація медичних послуг відбувається в е-режимі. У разі неналежного їх надання у пацієнта більше можливостей для законного способу вимагати відповідальності лікаря.
Важливо! Дані по пацієнту та кроки лікаря відносно його лікування зберігаються у центральному компоненті eHealth. Все це у будь-який час зможе проаналізувати НСЗУ, щоб надати консультативний висновок щодо помилки чи, навпаки, правоти лікаря у кожному випадку.
Скарга пацієнта на дії лікаря не є підставою для розірвання договору медичного закладу з НСЗУ, а значить – припинення фінансування, яке визначає подальше існування цього закладу. Також вона буде приводом для ретельної перевірки службою медичного закладу.
У разі факту вимагання коштів від пацієнтів, який зафіксовано та підтверджено судовим рішенням, договір з медзакладом можуть розірвати. Тому пацієнтам потрібно тримати руку на пульсі змін, постійно цікавитися, які медичні послуги вони можуть отримати безкоштовно, слідкувати за їх переліком на сайті НСЗУ.
Це корисно робити не тільки щоб користуватися своїм правом на безкоштовну медицину чи отримувати якісні медичні послуги, але й мати можливість захищати свої права.
Марина Романцова, “Донеччина. ЗмІни”
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!