У трьох містах Донеччини працюють Центри сексуально-репродуктивного здоров’я: у чому унікальність
У березні 2024 року у трьох містах на Донеччині запрацювали Центри сексуально-репродуктивного здоров’я. Нині вони діють на базі лікарень у Краматорську, Слов’янську та Покровську. Цей проєкт є унікальним не тільки для Донеччини, а й в цілому для всієї України. Адже головна мета центрів не тільки надати можливість безплатно пройти обстеження у лікаря, а й максимально спростити для жінок доступ до соціальних, психологічних та медичних послуг.
Про те, як працюють Центри сексуально-репродуктивного здоров’я, результати, яких досягли за три місяці роботи, на які послуги, допомогу та підтримку можуть розраховувати жінки, розповіла координаторка східного регіону Тетяна Лугова.
Кожна жінка має право на якісні послуги
Центри сексуально-репродуктивного здоров’я почали працювати у Донецькій області в рамках проєкту «Рівні», який підтримує Фонд ООН у галузі народонаселення в Україні та реалізує в співпраці з ГО «Клуб рибалок України — Юей Фішинг Клуб». Осередки створили для жінок будь-якого віку, професії та соціального статусу, які постійно або тимчасово (зокрема ВПО) проживають у Краматорську, Слов’янську, Покровську та наближених населених пунктах.
Центри діють на базі місцевих лікарень та мають у своєму розпорядженні два кабінети, які відремонтували. Також туди закупили меблі, техніку, медичне обладнання. У кожному такому осередку є й інклюзивне гінекологічне крісло, тож лікар-гінеколог може проводити огляди маломобільних людей та людей з інвалідністю. Таке крісло оснащене спеціальним підйомником, що дозволяє легко підняти пацієнтку в потрібне положення та підлаштувати під кожну людину.
«Кожна жінка має проходити хоча б раз на рік обстеження у гінеколога, а після 40 років навіть два рази на рік. Обстеження у нас повністю безкоштовне і брати з собою нічого не потрібно — всі оглядові набори, одноразові пелюшки, навіть бахіли й шапочки є у наявності, і все це ми одразу надаємо жінці. Крім того, є різні медикаменти, які лікар призначає за станом здоров’я та видає пацієнтці. Також видаємо різні медичні засоби проти інфекцій (у разі потреби) зокрема презервативи (у тому числі жіночі), лубриканти, тести на вагітність, предмети гігієни», — розповідає Тетяна Лугова.
«Про нас вже знають, до нас звертаються»
Попри те, що минуло зовсім трохи часу від відкриття Центрів, про них вже знають жінки цього регіону та приходять, аби пройти медичний огляд та отримати повний супровід у разі потреби.
«Жінки вже звертаються до нас самі, бо почули від тих, хто вже приходив. Дуже охоче приходять вагітні, які звертаються у тому числі й до психологині. Таких жінок багато саме у Слов’янську, бо тут є діючий пологовий будинок. Приходять до Центру у Краматорську. У Покровську звернень менше, але тут потрібно враховувати безпекову складову, адже більшість замислюється про евакуацію», — каже координаторка проєкту.
Приходять до Центрів не тільки щодо проблем із здоров’ям та заради консультації лікаря, а й кожна жінка може отримати повний супровід у будь-якій життєвій ситуації.
«Буває, що жінка звертається з якимось питанням, а потім розмовляє з нашою соціальною працівницею й виявляється, що проблеми зовсім в іншому. І вони можуть бути взагалі не пов’язані зі здоров’ям напряму, але сильно впливають на її життя. Тоді починаємо з’ясовувати причини, знаходити варіанти розв’язання проблем. От, наприклад, 76-річна жінка звернулась з проблемою щодо здоров’я, а потім починає говорити про своє життя і про те, що сину не можуть встановити інвалідність, а їй через це відмовляють в оформленні субсидії. То лікарка лікує, а юристка займається цим питанням», — пояснює Тетяна.
Крім того, на базі центрів влаштовують групові психологічні заняття. Також деякі жінки приходять у Центри разом із дітьми, тоді психологиня працює і з мамою, і з дитиною.
Постраждалі від насильства та всі, хто потребує супроводу
Постраждалі від будь-якої форми насильства можуть знайти у Центрах максимальну підтримку. Всі фахівці проходили спеціальне навчання, щоб отримати додаткові навички та уміння у роботі із жінками, які зазнали гендерно зумовленого та іншого типу насильства. Саме тому до центрів звертаються жінки, у тому числі вагітні, які не можуть самостійно впоратись із проблемами. З ними постійно працює психологиня, а також юристка, яка допомагає оформити необхідні документи у разі потреби (заяву в поліцію, заяву про розлучення тощо).
«Незабаром буде відкритий і денний центр для жінок у співпраці з Міністерством соціального захисту. Така програма існує. Тож жінки зможуть перебувати у таких шелтерах у разі потреби. Крім того, ми можемо посприяти, щоб жінці допомогли дістатися шелтеру у Дніпрі, та забезпечуємо повний супровід», — каже Тетяна Лугова.
Читайте також: Чому постраждалі від домашнього насильства рідше звертаються за допомогою і де її шукати?
Також додає, що робота щодо запобігання домашньому насильству проводиться й серед підлітків.
«Хлопці-підлітки вже розуміють, що так поводитися із жінкою не можна, бо це насильство. І дуже приємно бачити, коли спілкуєшся з ними про булінг чи ще щось, вони теж вже розуміють, що це неправильно, що так немає бути», — додає координаторка східного регіону.
Як звернутися до Центрів репродуктивного здоров’я
Для першого прийому потрібно зателефонувати на «гарячу лінію» за номером телефону того міста, до якого планується візит. Кейс-менеджер, який займається повним супроводом пацієнтки, залежно від проблеми чи запиту, розкаже про наступні кроки. Зокрема порадить звернутися до гінеколога, психолога або юриста.
Прийом, консультування та лікування в Центрах сексуально-репродуктивного здоров’я повністю безплатні. Цей проєкт безстроковий і діятиме, допоки в ньому є потреба.
Щоб звернутися до Центрів сексуально-репродуктивного здоров’я потрібно зателефонувати за номерами:
Краматорськ: +380664923025;
Покровськ: +380664923600;
Слов’янськ: +380664923565.
Ця публікація здійснена за підтримки Фонду «Партнерство задля стійкості України», який фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «Антикризовий медіа-центр» не обов’язково відображає позицію Фонду та/або його фінансових партнерів.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!