Українським студентам та абітурієнтам готують зміни

42020
коментарі відсутні

Українським студентам та абітурієнтам готують зміни

В Україні планують змінити принципи фінансування здобуття вищої освіти, завдяки якому не буде жорсткого розділення на «бюджетників» і «контрактників». Крім того, хочуть мінімізувати держзамовлення аби «протидіяти структурному безробіттю».

Кабінет Міністрів України ухвалив законопроєкт, згідно з яким здобуття вищої освіти буде частково фінансуватися коштом державних грантів. У такий спосіб держава зможе здійснювати повне або часткове покриття вартості навчання вступників.

Після засідання, яке проходило 5 січня 2024 року, прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що головна мета освітньої реформи полягає в тому, щоб дозволити більшій кількості українців здобувати освіту безкоштовно. А зміни дозволять студентам навчатися шляхом державного замовлення, державних грантів, пільгових кредитів та за контрактом.

«Державне замовлення – це повністю безоплатне навчання студента за бюджетні кошти. Одночасно ми запроваджуємо модель державних грантів, які дозволять повністю або частково покрити витрати на навчання. Зараз 60% студентів навчається на контракті. Наша мета — щоб навпаки, понад 60% студентів отримували різні види державної підтримки», – сказав Денис Шмигаль.

 

У МОН зазначили, що зміни сприятимуть зростанню фінансових ресурсів у сфері вищої освіти, а також посилять спроможність українців оплачувати здобуття вищої освіти завдяки механізму співфінансування.

«Законопроєкт передбачає, що жорсткого розділення на «бюджетників» і «контрактників» не буде. Частина студентів надалі навчатиметься безоплатно за державним або регіональним замовленням, яке буде сформовано з урахуванням підтверджених потреб держави. Ще більше студентів навчатиметься за системою співфінансування, коли частину коштів за них сплачуватиме держава у формі державного гранту або пільгового довгострокового кредиту, а інша фінансуватиметься за кошти фізичних (юридичних) осіб. Залишиться також можливість навчатися лише за кошти фізичних та юридичних осіб», – зазначили в МОН.

Читайте також: Вступна кампанія 2024: які зміни прийняла ВР та що потрібно знати абітурієнтам

Згідно з положеннями документа, результати НМТ, які отримають абітурієнти, безпосередньо впливатимуть на розмір гранту для здобуття вищої освіти. Повну оплату навчання отримуватимуть студенти з найкращими результатами НМТ, а також ті, хто обиратиме найбільш необхідні для держави спеціальності.

Кабмін також передбачив повне фінансування вартості навчання у виші для пільгових категорій студентів. На часткове покриття вартості навчання (від 15 тисяч гривень на рік) зможуть розраховувати вступники, які матимуть високі або середні результати НМТ.

Якщо Верховна Рада оперативно ухвалить законопроєкт, нова система грантів запрацює вже з вересня 2024 року.

Держзамовлення у вишах зведуть до мінімуму

 

Мінекономіки, своєю чергою, планує реформувати підходи до державного замовлення. За словами першого віцепрем’єр-міністра – міністра економіки Юлії Свириденко, це допоможе протидіяти структурному безробіттю. За її словами, в Україні багато безробітних, але при цьому ринок праці потребує інших фахівців.

«Щоб розв’язати цю проблему, держзамовлення у вищих навчальних закладах буде зведено до мінімуму. Натомість в українців з’явиться можливість отримати грант та отримати бажану професію», – заявила Свириденко.

Вона також зазначила, що завдяки реформі грант частково покриватиме витрати на навчання, а студент зможе сам обрати виш і освітню програму. Тобто, абітурієнтам хочуть надати максимальну свободу вибору і вони вступатимуть, куди хочуть, а не туди, де є бюджетні місця.

«У такому випадку шанси, що по закінченні він або вона працюватимуть за фахом – значно вищі, ніж за нинішніх умов», – заявила посадовиця.

Читайте такожМобілізація студентів: яку відстрочку і кому надаватиме держава та як її можна підтвердити

Пільгові кредити на навчання

 

У рамках реформи системи вищої освіти в Україні деякі банки почнуть видавати пільгові кредити на навчання у закладах вищої освіти. За словами заступника міністра освіти й науки Михайла Винницького, претендуватимуть на таку підтримку зможуть студенти, які отримають грант на освіту, що не зможе повністю покрити вартість навчання.

Він зазначив, що подібні кредити вже існують в Україні, але досі ними опікуються самі ЗВО, тому вони фактично не працюють. А з 2024 року, як планується, ці кредити видаватимуть банки.

Кредити видаватимуть строком на 15 років за пільговими відсотками від 3% до 5%.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика