В яких випадках можна відмовитися від повістки

25678
коментарі відсутні

В яких випадках можна відмовитися від повістки

Військовозобов’язаним громадянам України продовжують вручати повістки в умовах воєнного стану. Проте можна й відмовитись від повістки або оскаржити, якщо її видають незаконно.

 

Хто має право вручати повістки

 

Вручити повістку можуть як співробітники територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військкомату) так і представники органів місцевого самоврядування та органів МВС України.

При цьому є певні норми вручення і якщо їх не дотримуються, то такі дії можна оскаржити. Наприклад, вручення повістки за порушення правил дорожнього руху є незаконним.

«Усі ці проштамповані повістки, зупинка людей для перевірки документів, вписування прізвища на місці та спроби вручити повістку цій особі – такі дії фактично є незаконними. Їх можна вважати підробленням документів та викликати поліцію», – каже адвокат юридичної компанії «Міллер» Юрій Мельник.

За його словами, акт звернення до поліції може знадобитись під оскарження вручення.

Читайте також: Вручення повісток, умови мобілізації та захід України: ЗСУ дали роз’яснення

 

Відмовитись від повістки можна, але буде штраф

 

У разі відмови підписувати повістку, працівники центру комплектування можуть скласти акт відмови у присутності свідків.

«У цьому акті ви теж не зобов’язані нічого писати або ставити підпис. За порушення правил військового обліку передбачена адміністративна відповідальність — штраф від 850 до 1700 грн (стаття 210 Кодексу про адміністративні правопорушення), і якщо акт таки складуть, то далі справу розглядатиме керівник центру комплектування, який може стягнути штраф. Утім, ви маєте право оскаржити цю постанову в місцевому суді — суди вже скасовували штрафи, якщо їх було виписано з порушенням», – каже менеджер адвокатського об’єднання «PwC Legal» Артем Крикун-Труш.

Після того, як у суді буде доведено, що ви порушили правила обліку, доведеться заплатити штраф. Тобто він буде саме за це, а не за відмову від повістки.

 

Що робити у разі зміни проживання

 

Якщо військовозобов’язаний переїхав на нове місце проживання, у тому числі й ВПО, потрібно стати на облік протягом 7 днів. Адміністративна відповідальність настає саме за порушення цих правил. Водночас ці правила не поширюються на тих, хто знаходиться в місті проїздом.

«Якщо ви внутрішньо переміщена особа з окупованих територій, то маєте стати на військовий облік за новим місцем проживання незалежно від того, чи знялися ви з обліку вдома: часто це просто неможливо через окупацію та бойові дії. Також ви маєте інформувати свій центр комплектування про зміни в житті: сімейний стан, роботу, навчання тощо. Якщо ви порушуєте ці правила обліку — підлягаєте адміністративній відповідальності. Але якщо ви не ВПО, а лише проїздом у певному населеному пункті, то притягнути вас до відповідальності за порушення правил військового обліку там немає підстав», — пояснює Артем Крикун-Труш.

 

Коли настає кримінальна відповідальність

 

Порушника можуть притягнутий до кримінальної відповідальності у двох випадках:

  • стаття 337 КК України встановлює покарання у вигляді штрафу (від 5 100 до 8 500 гривень) або виправних робіт протягом року за ухилення від військового обліку. При цьому застосовувати її можна тільки після попередження керівником центру комплектування, якщо ви не з’явилися за повісткою для уточнення облікових даних;
  • стаття 336 КК України встановлює покарання від 3 до 5 років позбавлення волі за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації. Відповідальність настає у разі, якщо були вже уточнені облікові дані, пройдено медкомісію, отримано повістку безпосередньо про призов на службу, але ви не прийшли до центру комплектування у визначений час.

 

В яких випадках можна відмовитись від повістки

 

Відмовитись від повісток можна якщо:

  • в ній вказані неправильні паспортні дані,
  • вона заповнена з помилками.

У такому разі складається акт про відмову у присутності свідків, а сам документ направляється у центр комплектування.

Джерело

Ірина Міщенко


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика