Вільні: як міста на сході України протидіють домашньому насильству

8884
коментарі відсутні

Вільні: як міста на сході України протидіють домашньому насильству

Про домашнє насильство в Україні стали більше говорити та частіше реагувати на проблему. Ця тема перестає бути сімейною справою, до її вирішення підключаються суспільство та спеціалізовані служби. Згідно статистикою, поданою у звіті Національної поліції, за минулий рік в Україні поліція отримала майже 209 тисяч заяв про вчинення домашнього насильства – тобто по 570 таких повідомлень щодоби. Це на 47 % більше ніж у 2019 році.

 

Статистка та тенденції

 

Збільшення звернень стає вже звичною тенденцією. Широка інформаційна кампанія, законодавчі зміни та посилений контроль правоохоронних органів – це ті причини, через які домашнє насильство перестало бути «проблемою однієї сім’ї», йдеться в звіті за минулий рік.

За статистикою, найбільше до поліції з повідомленнями про домашнє насильство зверталися жінки – понад 182 тисячі. Від дітей надійшло 3400 таких звернень.

У середньому від проявів домашнього насильства кожні три години потерпала одна особа. При цьому поліція щодня розпочинала 13 кримінальних проваджень та складала 363 адмінпротоколи за фактами, пов’язаними з насильством.

 

Вільні: як міста на сході України протидіють домашньому насильству - Фото №1

Джерело: Національна поліція України

 

Вільні від домашнього насильства

 

«Міста, вільні від домашнього насильства» – таку назву має проєкт Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні, який стартував навесні минулого року.

Ключове завдання проєкту – посилення спроможності та ролі громад у розбудові стійких механізмів захисту та надання допомоги особам, що зазнали насильства, розвитку мережі якісних спеціалізованих послуг, покращення координації та взаємодії суб’єктів на місцевому рівні, а також активізації та залучення мешканців громад до попередження та раннього виявлення таких випадків.

За результатами проведеного конкурсного відбору партнерами проєкту до 2023 року стали 15 українських міст. Серед них Костянтинівка, Краматорськ і Покровськ на Донеччині та Сєвєродонецьк на Луганщині. Проєкт реалізується за підтримки урядів Великої Британії та Канади у рамках Програми UNFPA із протидії та запобігання гендерно зумовленому насильству.

 

Вільні: як міста на сході України протидіють домашньому насильству - Фото №2

Джерело: ukraine.unfpa.org

 

За допомогою в денний центр

 

Нині все частіше почали відкрито говорити на замовчувану раніше тему домашнього та гендерно зумовленого насильства та допомагати тим, хто його зазнав. З цією метою в громадах на сході України почали відкривати за підтримки міжнародних донорів денні центри  соціально-психологічної допомоги особам, що зазнали домашнього та гендерно зумовленого насильства.

Відео Як працюють денні центри

 

 

Проти насильства у Вугледарі

 

У Вугледарі на Донеччині денний центр допомоги особам, що зазнали різних форм насильства, відкрили  в березні цього року. А працювати з особами, що зазнали насильства, громадські активісти починали ще в 2017 році.

«З темою домашнього насильства Агенція розвитку Вугледара працює з 2017 року, – розповідає Тетяна Сігаєва, заступниця керівника Агенції. – Зараз про насильство хоча б можна говорити. Тоді, чотири роки тому, цього взагалі не обговорювали вголос. Тоді місцева влада повірила в нас і виділила одну кімнату. Тоді ще навіть не було розуміння, як ГО може працювати з особами, що зазнали насильства».

 

Вільні: як міста на сході України протидіють домашньому насильству - Фото №3

Вільні: як міста на сході України протидіють домашньому насильству - Фото №4

Фото АКМЦ: Вугледар

 

«Як тільки відкрилися – прийшла дівчина. Її вигнали з дому, на руках трирічна дитина, йти немає куди. Попросила про допомогу», – згадує Тетяна Сігаєва.

Точилася боротьба зі стереотипами, просили допомоги в шелтері у Маріуполі. Вона їхала туди, поверталася назад. Це був довгий процес. Зараз має роботу, живе з іншим чоловіком. Найцінніше – коли дівчина сказала своєму кривднику, що за неї є кому заступитися, то градус агресії знизився.

Жінки на фото – це ті, хто погодився стати моделями в проєкті «Жінка має право». У межах проєкту запросили жінок сфотографуватись у ролі тих, хто зазнав домашнього та гендерно зумовленого насильства, щоб привернути увагу громадськості до цієї проблеми.

 

Вільні: як міста на сході України протидіють домашньому насильству - Фото №5

 

Денний центр соціально-психологічної допомоги особам, що зазнали насильства, – це структурний підрозділ Вугледарського Центру соціальних служб для сім’ї та молоді. Тут працюють із мешканцями з усієї громади, по допомогу звертаються особи, які зазнали насильства, з Павлівки, Степного, Новоукраїнки та інших населених пунктів Вугледарської ТГ.

Керівниця Центру соціальних служб для сімей, дітей та молоді Оксана Пархоменко розповідає, як звернутися по допомогу до центру:

«Якщо ви зазнали насильства, можете звернутися до нашого денного центру та отримати соціальні послуги та кваліфіковану допомогу психолога. Якщо людина потребує юридичної допомоги, залучаємо необхідних фахівців. За підтримкою можна звернутися за телефоном: 6-41-01 або на гарячу лінію: 0 800 500 335. Наша адреса: м. Вугледар, вул. 13-ти десантників, 25, прим. 16».

 

Відео: Вугледар, центр допомоги

 

Оксана Пархоменко пояснює, що спочатку з людиною працює психолог, аби частково зняти емоційну напруженість, а потім вже з’ясовують ситуацію, яка склалась у родині. Удень можна перебувати в центрі, де з людиною працюватимуть фахівці.

Якщо додому не можна повертатися, то особу, що зазнала насильства, направляють до притулку (шелтеру) в інше місто. З’ясовуючи обставини, за яким людина зазнала насильства, підключають за потреби поліцію чи службу у справах дітей – надається комплексна підтримка.

 

Вільні: як міста на сході України протидіють домашньому насильству - Фото №6

Фото: Оксана Бондарь

 

Психологиня денного центру Оксана Бондарь звертає увагу, що терпіти насильство не можна. Це негативно впливає на здоров’я людини, вона страждає, адже змушена терпіти кривдника.

«Якщо така особа наважується порвати стосунки з кривдником, то вона має шанс зустріти людину, яка буде її поважати», –  коментує Оксана Бондарь.

 

Подвійне насильство та звільнення від нього

 

Ірина (ім’я жінки змінене з міркувань безпеки, – ред.)  зазнала насильства від двох кривдників водночас. Колишній чоловік не виселявся з її квартири та дуже погано поводився з нею.

Водночас психологічне насильство доводилося терпіти від власної матері. Справа дійшла навіть до суду, бо мати Ірини хотіла позбавити свою доньку батьківських прав стосовно дітей. У денному центрі Ірина отримала психологічну та юридичну підтримку. Благодійний фонд «Слов’янське серце» допоміг із продуктами.

Фахівці виграли справу в суді – Ірина залишилася зі своїми дітьми. Кривдник виселився з квартири, Ірина зробила косметичний ремонт та переїхала до свого житла від матері.

 

Спеціалізована служба в Покровську

 

У Покровську Донецької області денний центр відкрили цього літа: тут працюють чотири фахівці з соціальної роботи, психолог і керівник.

Відео. Відкриття центру в Покровській громаді

Джерело: Покровська міська рада

 

Послуга надання соціально-психологічної допомоги й раніше була в ЦССДМ. Служба соціального супроводу в громаді працює вже п’ять років. Про це розповіла керівниця Покровського ЦССДМ Тетяна Лисенко. Тепер відкрили денний центр – спеціалізовану службу.

Раніше фахівці займались одночасно різними питаннями: опіка, дитячі будинки сімейного типу, родини у складних життєвих обставинах, відновлення документів, а також домашнє та гендерно зумовлене насильство.

З відкриттям денного центру така мультизадачність припинилася, фахівці центру займаються питаннями суто домашнього насильства. Тобто роботу з особами, що зазнали насильства, продовжили та вона стала більш системною. Відтепер питання відпрацьовуються на території денного центру, а не всього ЦСССДМ.

 

Вільні: як міста на сході України протидіють домашньому насильству - Фото №7

Джерело: Покровська міська рада

 

У денному центрі проходить індивідуальна та групова робота – це локація, де вирішують різні питання. Повідомити про факти домашнього насильства може як сама особа, що його зазнала, так і школа, лікарня чи поліція.

 

Вільні: як міста на сході України протидіють домашньому насильству - Фото №8

Джерело: Покровська міська рада

 

У Покровській громаді почали широку інформаційну роботу про денний центр: запрошують представників громадських організацій, співпрацюють із комітетом самоорганізації населення.  Працівники КСН (домові, квартальні), знають мешканців своїх будинків, зможуть потихеньку підійти та підказати, куди можна звернутись у випадку домашнього насильства.

 

Вільні: як міста на сході України протидіють домашньому насильству - Фото №9

Джерело: Покровський ЦСССДМ

 

 

Центр допомоги в Попасній

 

Навесні у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру в Попасній на Луганщині відкрили притулок для людей, що зазнали насильства.

Заклад працює цілодобово. У ньому можуть перебувати до 10 людей, є можливість знаходитися тут із дітьми. Місцезнаходження відділення тримають у таємниці.

Наявність центру сприятиме обізнаності суспільства про гендерно зумовлене та домашнє насильство та про те, як воно порушує права людини. Завдяки новій соціальній установі доступ до послуг для людей, що постраждали від домашнього насильства, значно розшириться, – впевнені в міській раді.

 

Вільні: як міста на сході України протидіють домашньому насильству - Фото №10

Джерело: Попаснянська ВЦА

 

 

Корисні контакти

 

Куди звертатися у випадку насильства:

116-123 (з мобільного) та 0 800 500-335 (зі стаціонарного) – безкоштовна національна «гаряча» лінія з попередження домашнього насильства;

102 – Національна поліція України;

103 – Швидка медична допомога;

15-47 – безкоштовна цілодобова «гаряча» лінія для осіб, що зазнали домашнього насильства;

116-111 (з мобільного) та 0 800 500-225 (зі стаціонарного) – національна дитяча «гаряча» лінія

0 800 213-103 – цілодобова гаряча лінія безоплатної правової допомоги

Авторка: Ольга Нікуліна

Стаття підготована у межах проєкту «Ініціатива знизу», що реалізується ГО «Антикризовий медіа-центр» за технічного адміністрування ЗУРЦ у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика