Вижили самі та гуртують інших – «Друкарня» зі Слов’янська продовжує діяльність в Івано-Франківську

17056
коментарі відсутні

Вижили самі та гуртують інших – «Друкарня» зі Слов’янська продовжує діяльність в Івано-Франківську

Центр громадянського суспільства «Друкарня», який активно працював на Донеччині, через повномасштабну війну евакуювався до більш безпечного регіону. Тут, в Івано-Франківську, співробітники організації не тільки поновили роботу, а й розширили її напрямки. На вимогу воєнного часу до основної діяльності додалася гуманітарна складова.

Самім членам організації, яким внаслідок вимушеного переїзду було несолодко, довелося швидко мобілізуватись та знайти можливості допомогти іншим – таким, як вони, переселенцям, а також іншим громадським організаціям.

Як «Друкарня» облаштувалася на новому місці, які цілі ставлять перед собою громадські активісти та чого вже досягли, розповів керівник Центру Денис Бігунов.

 

Будували потужне громадянське суспільство

 

Три з половиною роки тому у Слов’янську розпочав роботу Центр громадянського суспільства «Друкарня», який одразу став зручним осередком для взаємодії між активними мешканцями громади, владою та міжнародною спільнотою. Разом міркували, як бути стійкими, протидіяти кризовим ситуаціям та розвиватись. Провели десятки форумів, «круглих столів», дискусій.

 

Вижили самі та гуртують інших – «Друкарня» зі Слов’янська продовжує діяльність в Івано-Франківську - Фото №1

Будівля «Друкарського двору» у Слов’янську, де розташовувався Центр «Друкарня» до повномасштабного вторгнення (фото зроблено 5 лютого 2023 р.)

 

«До великої війни ми працювали за трьома напрямками. Втілювали багато екологічних проєктів, підвищували екосвідомість мешканців, впливали на владу – адже наш регіон потребує підвищеної уваги у цьому плані. Налагоджували міжнародні обміни, будували зв’язки між нашими активними громадянами та європейцями задля обміну досвідом. Багато працювали над регіональним розвитком у розрізі децентралізації», – згадує Денис Бігунов.

Було багато планів і напрацювань на подальшу роботу, але їх обірвала війна.  Рішення про переїзд далося нелегко. Спочатку планували організовану евакуацію, щоб бути разом та продовжувати працювати, втім у кожного члена організації були свої обставини.

Зрештою в Івано-Франківську опинилися троє – Денис Бігунов, якому довелося взяти на себе керування Центром «Друкарня», а також менеджерки Капіталіна Пасікова та Ніка Перепелиця. Віддалено співпрацюють з організацією ще двоє людей.

 

Вижили самі та гуртують інших – «Друкарня» зі Слов’янська продовжує діяльність в Івано-Франківську - Фото №2

Команда «Друкарні» в Івано-Франківську

 

«Спочатку думали, як вижити самим»

 

На новому місці громадські активісти зі Слов’янська зіткнулися з тими ж труднощами, що й мільйони інших переселенців.

«Спочатку думали, як вижити самим. Передусім кожному довелося розв’язувати побутові проблеми – винаймати житло, облаштовувати побут, дбати про рідних і домашніх улюбленців. Проте не було жодних коливань щодо поновлення роботи організації. Всі розуміли, що своєю діяльністю ми робимо посильний внесок у перемогу України», – зазначив керівник «Друкарні».

В Івано-Франківську довелося все розпочинати заново, знаходити нових друзів і партнерів. Спершу потрібно було орендувати приміщення. З цим допомогли місцева влада та громадські організації. Фінансова допомога надійшла від постійного партнера «Друкарні» – німецької неурядової організації DRA, що діє за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини.

 

Шелтер та коворкінг  

 

Впродовж пів року, з квітня до жовтня, новий офіс «Друкарні» в Івано-Франківську виконував одразу дві функції. Тут був облаштований прихисток для тимчасового перебування людей, які переміщувалися з зони бойових дій. За словами Дениса Бігунова, в основному на проживання приймали громадських активістів, яким у разі окупації рідних міст загрожувала небезпека. Також тут на ночівлю зупинялися волонтери, котрі прямували на схід.

 

Вижили самі та гуртують інших – «Друкарня» зі Слов’янська продовжує діяльність в Івано-Франківську - Фото №3

Так виглядав шелтер, де «Друкарня» приймала активістів-ВПО зі сходу та півдня з квітня по жовтень 2022 року

 

Приміщення шелтеру обладнали за допомогою івано-франківських громадських організацій. Вони закупили необхідні меблі, матраци, ковдри, подушки, постільну білизну, дещо з побутової техніки. За пів року тут знайшли тимчасовий прихисток близько 50 людей.

Інший напрямок роботи офісу – коворкінг-центр. Це громадський простір для журналістів, волонтерів та громадських діячів, які переїжджали з населених пунктів, де ведуться активні бойові дії. Також тут займалися просвітництвом для внутрішньо переміщених осіб, які оселилися на Прикарпатті. Організовували проведення консультацій з правових і соціальних питань.

 

Вижили самі та гуртують інших – «Друкарня» зі Слов’янська продовжує діяльність в Івано-Франківську - Фото №4

Коворкінг «Друкарні» в Івано-Франківську

 

Великий пласт роботи «Друкарні» на початку перебування в Івано-Франківську – гуманітарна допомога ВПО. Тоді було вкрай важливим скоординувати дії волонтерів та долучити якомога більше донорів. Разом з іншими організаціями слов’янські активісти приймали, сортували та відправляли гуманітарні вантажі на Донеччину.

 

Вижили самі та гуртують інших – «Друкарня» зі Слов’янська продовжує діяльність в Івано-Франківську - Фото №5

Видача гуманітарної допомоги у Слов’янську

 

«Завдяки нашим закордонним партнерам ми придбали два мікроавтобуси, якими возили гуманітарку до Покровська, Торецька, Слов’янська. Зараз одну з автівок передали депутатці Івано-Франківської облради Євгенії Бардяк, яка ініціювала розвезення гуманітарної допомоги внутрішньо переміщеним особам, які мешкають в громадах області.

 

Вижили самі та гуртують інших – «Друкарня» зі Слов’янська продовжує діяльність в Івано-Франківську - Фото №6

Видача гуманітарної допомоги переселенцям у гірському селі Витвиця

 

Дбають про психологічний стан

 

У складний воєнний час важливим є не тільки фізичне здоров’я, а й психологічний стан людей. Враховуючи це, співробітники «Друкарні» організували декілька ретритів, поєднуючи мандрівки в гори з психологічним розвантаженням.

 

Вижили самі та гуртують інших – «Друкарня» зі Слов’янська продовжує діяльність в Івано-Франківську - Фото №7

Психологічний ретрит для ВПО-активістів у Карпатах в жовтні 2022 року

 

«Для громадських активістів з-поміж внутрішньо переміщених осіб ми влаштували виїзди в гори, на яких був присутній психолог. Такі заходи, проведені у мальовничих Карпатах, наодинці з природою, без звуків тривоги, є чудовою розрядкою. А також – можливістю у неформальній обстановці провести стратегічні сесії щодо планування спільної роботи», – пояснила комунікаційна менеджерка «Друкарні» Ніка Перепелиця.

Крім того, у коворкінгу для постояльців шелтеру проводилися майстер-класи з елементами арттерапії. На цих заходах переселенці працювали над своїми страхами та тривогами.

 

Вижили самі та гуртують інших – «Друкарня» зі Слов’янська продовжує діяльність в Івано-Франківську - Фото №8

Майстер-клас з нейрографіки – технології керування своїм життям через малюнок

 

На відстані опікуються екологією Слов’янська  

 

Наприкінці осені, коли почалися перебої з електрикою, попереднє приміщення довелося залишити, оскільки в ньому було електричне опалення. Невдовзі було знайдено новий офіс, але вже без функції прихистку. Утім основні напрямки роботи «Друкарні» залишилися. Зокрема, діяльність на захист екології.

«У Слов’янську ми згуртували громадськість, яка була занепокоєна станом довкілля. Проводили моніторинг якості води та повітря, місцевої річки Бесарабівка (Колонтаївка). Отримані дані оприлюднювали, щоб вимагати від влади якихось дій на покращення стану», – розповіла менеджерка з екології Капіталіна Пасікова.

Вже перебуваючи на Прикарпатті, «Друкарня» повернулася до екологічної діяльності. За допомогою волонтерів, які наразі перебувають у Слов’янську, отримали проби води зі свердловин та з колодязів міста. Отримані проби води направили на дослідження в київську лабораторію. Оприлюднення результатів моніторингу та обговорення з експертами відбулося під час онлайн-презентації, що транслювалася на сторінці організації у фейсбуці.

Також «Друкарня» поновила екопросвітницьку роботу, долучаючи до неї переміщених осіб, які оселилися в Івано-Франківську.

 

Синергія громадянського суспільства

 

Найважливішою своєю місією, як і раніше, члени «Друкарні» вважають гуртування громадськості та напрацювання спільних дій. Саме для цього запровадили низку онлайн-форумів для громадських організацій, що діють у прифронтових регіонах України або перемісилися у більш безпечні регіони.

 

Вижили самі та гуртують інших – «Друкарня» зі Слов’янська продовжує діяльність в Івано-Франківську - Фото №9

«Круглий стіл», проведений у грудні 2022 року з партнерами щодо стану ВПО на Франківщині

 

«На цих онлайн-зустрічах представники вітчизняних громадських організацій та міжнародних донорських організацій діляться своїми здобутками та обговорюють можливості подальшої кооперації. Синергія громадянського суспільства особливо важлива у час війни, коли всі ми розкидані по різних громадах, але разом працюємо на нашу Перемогу», – наголосив Денис Бігунов.

Таким чином Центр громадянського суспільства «Друкарня» навіть в умовах війни та вимушеного переміщення продовжує виконувати свою основну місію, як майданчика для діалогу, що консолідує представників влади, громадянського суспільства, бізнесу та донорських організацій задля ефективної взаємодії та підсилення одне одного.

Світлана Денисенко

Фото надані Центром громадянського суспільства «Друкарня»   

Інтерв’ю з Денисом Бігуновим Про евакуацію “Друкарні” зі Слов’янська до Івано-Франківська  


Матеріал підготовлено ГО “Антикризовий медіа-центр” в межах проєкту “Сприяння евакуації населення з територій ведення  активних бойових дій шляхом висвітлення теми  соціальної інтеграції ВПО до життя в цільових  приймаючих громадах України” за підтримки програми «Стійкість», яка упроваджується Фондом Східна Європа у консорціумі  неурядових організацій на чолі з ERIM (Франція) у партнерстві з Фундацією домів з прав людини,  Домом прав людини – Тбілісі, Чорноморським фондом регіонального співробітництва та коштом  Європейського Союзу.

Думки, викладені у цьому матеріалі, не обов’язково відображають позицію організацій-партнерів консорціуму та Європейського Союзу.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика