Як у Часовому Ярі у квартирах провели індивідуальне опалення
У місті Часів Ярі минулого року понад 300 сімей абсолютно без витрат для сімейного бюджету перейшли на індивідуальне опалення. І це попри те, що встановлення його у квартирах стало неможливим для пересічних громадян, оскільки потрібна згода всіх мешканців квартир багатоповерхівки.
Як на це зважились і як усе вдалось?
Індивідуальне опалення для квартир
Середмістя Часового Яру – це будинки, яким уже 90 років! Багато років поспіль їх опалювала котельня Часівоярського вогнетривкого комбінату. Власне, й домівки будували саме навколо комбінату, аби робітникам було де жити. З часом обсяги виробництва значно скорочувались.
У 2019 році постало питання щодо опалення будівель соціальної сфери та будинків, які підключені до котельні вогнетривкого комбінату. Місцевій владі треба було ухвалити рішення, яким чином забезпечити теплом мешканців.
За допомогою звернулись до Донецької облдержадміністрації, і Часів Яр включили до програми «Тепло Донеччини». Завдяки цій програмі місто отримало понад 40 млн грн на проведення індивідуального опалення в квартирах та встановлення модульної котельної для опалення соціальної сфери.
«Люди не витрачали нічого. Від дозвільних документів, до придбання котлів, труб, радіаторів та іншого обладнання та – за всю цю роботу сплатили за рахунок грошей з програми «Тепло Донеччини», – розповідає в.о. міського голови Сергій Чаус. – Ми під’єднали до індивідуального опалення 332 квартири в 36 багатоквартирних будинках. У тих помешканнях, де ніхто не живе, звісно, не проводили опалення, не витрачали гроші на вітер».
Економія у платіжках
Загалом у місті Часів Ярі 100 багатоквартирних будинків на два-п’ять поверхів. Старих будинків 36 – це ті, де зробили у квартирах індивідуальне опалення. Решту споруд опалює «Теплокомуненерго». За словами Сергія Чауса, раніше опалення в старих будинках від комбінату виходило трохи дорожче, аніж у тих будинках, де послугу з опалення надає «Донецьктеплокомуненерго».
Наприклад, минулого опалювального сезону двокімнатна квартира обходилася до 2,2 тис. грн на місяць у тих будинках, куди тепло подавало підприємство «Теплокомуненерго». А в старих будинках у центрі міста опалення коштувало до 2,9 тис. грн.
Наразі, з індивідуальним опаленням люди стали платити у середньому стільки ж, скільки й за тепло від «Донецьктеплокомуненерго». Тобто менше, ніж було раніше. Але з індивідуальним опаленням додалась можливість самостійно коригувати температуру в помешканні.
Індивідуальне опалення – тепло та комфорт
Влад Томілін живе в центрі Часового Яру по вул. Горького. Він підтверджує слова керівника міста, що на встановлення індивідуального опалення його родина не витратила ані копійки.
«Тепер платимо трохи менше, ніж було раніше, але стало набагато затишніше та комфортніше! – ділиться Влад. – Якщо тепло на вулиці, ставимо котел на одиничку- двієчку, якщо сильний мороз, то на «п’ятірку». Але це буває рідко, у нас не такі суворі зими, щоб морози дуже довго стояли. Тобто котел регулюємо за потреби. Управляти ним легко, не довелось довго вчитись».
Основна газова труба підведена до кожного дому, індивідуальні лічильники тепла знаходяться на вулиці, а не у квартирах. Тобто в помешканнях мінімум розводки, що також додає певного комфорту мешканцям.
Нова котельня
Якщо мешканці Часового Яру уже прозимували з новим індивідуальним опаленням, то соціальній сфері тільки цього року почали постачати тепло за новим механізмом. Блочно-модульну котельню поставили поруч з будівлею міської ради. Тепер вона опалює міську раду, адмінбудівлю, де під одним дахом знаходяться ЦНАП, бібліотека та школа мистецтв , а також школу №15 і дитсадок № 53. Усі ці об’єкти раніше опалювала котельня вогнетривкого комбінату.
«Це суцільні вигоди для міського бюджету, – стверджує Сергій Чаус. – Якщо раніше за день опалення ми платили чотири тисячі гривень, то тепер – дві тисячі. І дуже тепло в приміщеннях!»
Нова котельня – спільна власність міської ради та «Теплокомуненерго». Вона повністю автоматизована, керується через дистанційний пульт.
«Крижаний» палац культури
З питань теплопостачання у місті Часів Яр залишається одна велика проблема – це величезний Палац культури в центрі міста. На цю осінь та зиму комбінат уперше залишив його без тепла. Це стало викликом для місцевої ради.
Потужностей блочно-модульної котельні для опалення Палацу культури не вистачить. Будівлю можна було б під’єднати до котельні «Теплокомуненерго». Але для цього її треба забрати з власності комбінату на баланс місцевої ради. Попередня домовленість є, процес триває, але цю зиму палац культури буде жити без тепла. До того ж проведення нового опалення для об’єкта – це чималі гроші, які ще треба буде передбачити.
Ольга Нікуліна, «ЗмІнИ. Схід»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!