Жінкам-переселенкам у Чернівцях допомагають повірити у себе та започаткувати власну справу

24162
коментарі відсутні

Жінкам-переселенкам у Чернівцях допомагають повірити у себе та започаткувати власну справу

Від початку року кожен другий новий підприємець – жінка. Як повідомляє Опендатабот, загалом з січня 2023 зареєстровано 36 892 підприємці, з них жінки  складають 18 776. Стати самозайнятою – вдалий вибір для мам із дітьми, каже координаторка «ВОНА хаб» у Чернівцях Крістіна Гайка. У такому випадку жінка може сама коригувати свій графік роботи та бюджет. 

 

Жінці важче у бізнесі?

 

У багатьох жінок, які вагаються щодо відкриття своєї справи, є певний страх і недовіра до податкової системи щодо нарахування і штрафів за несплачені податки, каже Крістіна Гайка,  координаторка «ВОНА хаб» у Чернівцях. Усе це через незнання. Страх зникає, коли людина стає більш обізнаною у цьому питанні. До того ж у соціумі є певні стереотипи, що бізнес – нежіноча справа. Зараз таких думок менше, ніж раніше.

«У нас на тренінгу було порівняння: чи уявляєте, щоб у чоловіка-підприємця спитали, як ви встигаєте вести бізнес і доглядати за двома дітками. Не уявляєте такого питання. А от щодо жінки, то це органічно лягає: вона ж мама, як же вона встигає. Вона або поганий бізнесмен, або погана матір. У нас не вкладається, що жінка може це поєднувати. Жінці важче у бізнесі», – зазначає Крістіна Гайка, координаторка «ВОНА хаб» у Чернівцях. 

 

Жінкам-переселенкам у Чернівцях допомагають повірити у себе та започаткувати власну справу - Фото №1

Крістіна Гайка, координаторка «ВОНА хаб» у Чернівцях

 

Багато жінок обирають напрямком для бізнесу своє хобі: миловаріння, збір та продаж чаю, виготовлення брелоків з бісеру, вишивання тощо. Займатися тим, що приносить задоволення, допоможе у подальшому розвинути справу. 

«Спроможність купувати в Україні падає, не треба це заперечувати. Однак, ручна праця як цінувалася, так і цінується ще більше. На сьогодні існує багато платформ, а особливо міжнародних та закордонних, де неймовірно цінується ручна робота. Питання того, яким є фінальний продукт. Одна справа, коли ти просто дивишся на щось гарненько зроблене, й інша, коли воно зроблене так, що це хочеться купити», – каже Крістіна Гайка.

 

Як переконати жінок відкрити власну справу?

 

Нині рукодільниці продають свої хендмейд-вироби через соцмережі. Однак, вони не завжди зареєстровані як ФОПи. Якщо розширювати справу  і виходити на більші ринки, то реєстрація бізнесу – неминучий крок.

«Для когось може бути цілком достатньо сидіти вдома і продавати вироби лише через інстаграм. Але якщо майстриня хоче вийти а інший рівень: віддати свою продукцію у магазин чи відкрити свій куточок, то без відкриття ФОП – нікуди. ФОП буде свідчити про серйозність діяльності і довготривалість справи», – розповідає Крістіна Гайка.

До того ж більшість іноземних платформ також можуть запитати документи у майстрині. 

«Мені імпонує твердження, якщо бізнес побудований і працює не повністю в легальній площині, то це вже важко назвати бізнесом. Тобто якщо основна суть економічної моделі у тому, що б не платити податки, і таким чином заробляти, то це не бізнес», – додає вона. 

 

Допомагають розпочати власну справу

Повірити у себе та започаткувати власний бізнес допомагають у чернівецькому «ВОНА хаб». Проєкт реалізується Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні UNFPA. У «ВОНА хаб» проводять навчання, де жінки можуть дізнатися про правові аспекти системи оподаткування, як відкрити ФОП, які документи для цього потрібні, як заповнити податкову декларацію тощо. 

В кінці березня в кар’єрному центрі організували навчання «Твій шлях до підприємництва». Участь у ньому взяли 32 жінки. На основі набутих знань, кожна мала написати свій проєкт, описати ідею та захистити роботу перед представниками бізнесу, влади, експертами, які давали свої поради. За підсумками троє дівчат отримали мікрогранти. 

Нині 10 жінок відвідують курси кондитерів, аби освоїти нову професію чи підвищити кваліфікацію. Також продовжують навчання з бухгалтерії та СММ. Для жінок усе це безплатно, оскільки за курси сплачує «ВОНА хаб». Єдина умова, аби після навчання жінки чи то відкрили власну справу, чи то влаштувалися на роботу. 

«Жінкам, які виховують дітей самотужки, важко пристати на графік роботи з 9 до 18. Це практично нереально, коли дитина хворіє, а дитсадочки періодично не працюють з різних причин. Це велика проблема. Жінкам неймовірно важко перейти на класичну трудову зайнятість. Стати самозайнятою особою для неї може бути виходом із ситуації. У такому випадку жінка сама може планувати і розподіляти час, вона визначає години для роботи», – каже Крістіна Гайка. 

 

Жінкам-переселенкам у Чернівцях допомагають повірити у себе та започаткувати власну справу - Фото №2

 

Координаторка «ВОНА хаб» додає, що нині існує велика кількість мінігрантів, якими можуть скористатися всі, а особливо жінки-переселенки. Зокрема, ще більше підтримки тим, хто виїхав з тимчасово окупованих регіонів. Завдяки цим програмам можна отримати фінансування від 50 до 250 тис. грн. Гроші можна витратити на облаштування кабінету чи цеху, складу, закупити мінімальне обладнання чи матеріали. 

Отримати консультацію кар’єрної радниці, підтримку психологині чи можливість відвідати професійні курси можна за адресою: вул. Героїв Майдану, 66, тел. 0951159562.  

Ірина Мартинова


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика