Званівська сільська громада дбає про комфорт та послуги для людей

4655
коментарі відсутні

Званівська сільська громада дбає про комфорт та послуги для людей

Званівська сільська ОТГ – найменша серед уже створених громад у Донецькій області. У трьох селах – Званівці, Верхньокам’янському та Переїзному проживає менше 3 тисяч жителів, які в 2017 році вирішили створити сільську громаду.

Спочатку ця територія мала увійти до складу Сіверської міської ОТГ, але селяни спромоглись довести, що їм потрібна окрема, сільська ОТГ. З тих пір тут щоденно працюють заради покращення комфорту для проживання та розвитку території.

 

Комунальна техніка громади

 

Комунальне підприємство «Господар» створили в Званівці в 2017 році, ще до об’єднання громади. Коли утворили Званівську ОТГ, то підприємство поширило свою діяльність на усю територію громади.

Підприємство надає населенню комунальні послуги: з водозабезечення, вивозу сміття та інші. Косять траву та ремонтують труби. Завдяки субвенціям з державного бюджету КП «Господар» має спецтехніку: екскаватор, щепорізку та автівку для ямкового ремонту доріг.

Обирали з огляду на перспективу. Званівська громада має намір перевести на твердопаливні котли усі котельні, щепорізка подрібнюватиме відходи деревини, тим самим у громади буде своя тріска для опалення.

Поточні ремонти на мережах водозабезпечення також виконують поточними силами. Наприклад, зараз міняють на пластик 1,5 км труби по вулиці Молодіжна в Званівці.

 

Званівська сільська громада дбає про комфорт та послуги для людей - Фото №1

 

«Наразі водою користуються 410 абонентів у Званівці та Верхньокам’янському, – розповідає директор КП «Господар» Володимир Жуванов. – Готові й далі проводити воду. Але населення не готове платити. По собівартості вода виходить до 48 грн за куб, а тариф установили 25 грн. Бо люди не потягнуть таку суму».

Готуються проводити власними силами й ямковий ремонт сільських доріг. За словами Володимира Жуганова, за розрахунками Укравтодору один квадратний метр ямкового ремонту обходиться в 650 грн, а якщо робити власними силами за допомогою спецтехніки, то вийде не дорожче 250 грн за 1 кв. метр.

 

Званівська сільська громада дбає про комфорт та послуги для людей - Фото №2

Володимир Жуганов

 

Дозвілля для молоді

 

Молодіжний центр Freedom у Званіваській громаді відкрили минулого року. Його розмістили в будівлі буднику культури. Грошей, виділених з обласного та районного бюджетів, вистачило на ремонт покрівлі та опалення клубу, а на зекономлені в результаті тендерів гроші відремонтували приміщення та обладнали молодіжний центр.

Тут є дитяча локація, місце для творчого рукоділля та тренінгів. Починали з показу мультиків на великому екрані, згодом стали демонструвати фільми й для дорослих, які охоче приходять на кіносеанси. Минулого літа організовували показ кіно під відкритим небом.

 

Званівська сільська громада дбає про комфорт та послуги для людей - Фото №3

Молодіжний центр у Званівці

 

У січні поточного року відбулось відкриття музейної кімнати «Схід і Захід разом». Музей розташували поруч з молодіжним центром, у будинку культури. Гроші на ремонт отримали в результаті районного конкурсу.

Експонатами музею стали ті речі домашнього побуту, які переселенці бойки та лемки привезли з собою на Схід, коли в середині минулого століття їх примусово переселили з Польщі. Люди взяли з собою посуд, граблі, навіть німецьку швейну машинку – їй вже понад сто років. У музеї облаштували інсталяцію двох будинків. Одна хата обладнана за традиціями Західної України, інша – Східної.

 

Званівська сільська громада дбає про комфорт та послуги для людей - Фото №4

Інсталяція будинку Західної України

 

«Коли бойки та лемки приїхали до Званівки, їм не було де жити. Місцеві жителі забирали до себе сім’ї, поки ті будували собі житло. Ось так і вийшло, що Схід і Захід разом», – розповідає начальниця відділу освіти, культури, молоді та спорту Званівської сільради Віта Жуганова.

Тематичні уроки з народознавства та екскурсії для школярів спрямовані саме на збереження національних традицій предків.

 

Званівська сільська громада дбає про комфорт та послуги для людей - Фото №5

Віта Жуганова

 

Гойдалки та тренажери

 

Восени два роки тому в Званівській ОТГ з’явились п’ять дитячих майданчиків. Вони відразу стали улюбленим місцем відпочинку дітей та дорослих.

За рахунок субвенції з держбюджету на соціально-економічний розвиток території облаштували три майданчики у Званівці, по одному в Переїзному та Верхьнокам’янському. За словами голови Званівської ОТГ Олександра Білицького, вартість усіх майданчиків вийшла 1,8 млн грн. Відкривали об’єкти з урахуванням кількості населення.

«Місцеві жителі слідкують за порядком на майданчиках, проводять толоки. Коли люди докладають зусиль, вони дбайливіше ставляться до того, що мають», – каже Олександр Білицький.

 

Званівська сільська громада дбає про комфорт та послуги для людей - Фото №6

Дитячий маданчик на розі вулиць Молодіжна та Зелена в Званівці

 

Званівська сільська громада дбає про комфорт та послуги для людей - Фото №7

Олександр Білицький на дитячому майданчику в селі Переїзне

 

Стоматолог у селі

 

Рік тому в Званівській ОТГ з’явився стоматологічний кабінет. Його відкрила Юлія Стиранець, вигравши грант у конкурсі «Український донецький куркуль». Стоматологиня раніше працювала в Бахмуті, але зі створенням Званівської ОТГ прагнула зробити свій внесок у розвиток громади.

 

Званівська сільська громада дбає про комфорт та послуги для людей - Фото №8

Юлія Стиранець

 

Вона написала та захистила проєкт, щоб наблизити стоматологічне лікування до сільських жителів. Загальна сума гранту склала 477 тис грн, з них 120 тис грн – власні гроші. На грант лікарка закупила обладнання. Створила два робочих місця – взяла на роботу медсестру та санітарку.

Тепер жителям громади не треба їхати до Бахмута, щоб полікувати зуби. До Юлії приходять як дорослі, так і діти. У стоматологічному кабінеті надаються усі необхідні послуги для лікування зубів. Єдине – нема обладнання для рентгену, але стоматолог міркує й про це.

Серед найближчих перспектив – установити обладнання в ФАПі в селі Верхньокам’янське та лікувати людей і цього села.

 

Власний центр адмінпослуг

 

З початку поточного року в Званівській ОТГ створили власний Центр надання адміністративних послуг. Раніше це був відділ, тут надавали 43 адмніпослуги. Тепер затверджений перелік з 128 адміністративних та соціальних послуг. Частина з них поки не надається, чекають, щоб реєстратор пройшов спецперевірку.

Серед найпоширеніших послуг, що надаються – видача довідки про склад сім’ї, реєстрація місця проживання, оформлення субсидії та інших видів соціальної допомоги. Коли в Званівці не було власного ЦНАПу, за цими послугами люди були змушені звертатись до Бахмута, в районне управління соцзахисту.

«Тепер Званівка підключена  до програмного комплексу «Соціальна громада», це дозволяє передавати документи до бек-офісу в той же день, коли людина звернулась за послугою. Це пришвидшує надання допомоги», – пояснює начальниця Центру надання адмінпослуг Олена Гончарова.

 

Званівська сільська громада дбає про комфорт та послуги для людей - Фото №9

Консультація відвідувачки в Центрі адмінпослуг

 

Чекають на нову будівлю

 

Перепоною для якісного обслуговування жителів в Центрі адмінпослуг є маленьке приміщення, де він знаходиться. ЦНАП розмістили в одному з кабінеті сільської ради, «виселивши» звідти економіста, спеціаліста з інформаційної та внутрішньої політики, службу у справах дітей та відділ освіти.

Тепер у ЦНАПі щільно розставлені столи та стільці, в тому числі для відвідувачів. А ще готують робоче місце для оформлення та видачі паспортів – паспортну станцію громада отримала давно за проєктом від Міністерства з питань тимчасово окупованих територій. Умов для комфортного перебування співробітників та відвідувачів геть нема.

Вирішення цієї проблеми в Званівській ОТГ бачать у новому приміщенні, де могли б усі вільно розміститись. Така будівля є, це колишня школа. Сільрада розробила проєктно-кошторисну документацію на реконструкції школи під адміністративну будівлю, отримала експертну оцінку. Потрібно знайти 7 млн грн. Громада зверталась за допомогою до державних установ,  міжнародних фондів, але питання поки не вирішене.

Реконструкція дозволить переселити до будівлі Центр надання адмінпослуг, комунальне підприємство та спеціалістів сільради, які ведуть прийом жителів. Тим самим увесь комплекс послуг буде надаватись у одному місці.

 

Званівська сільська громада дбає про комфорт та послуги для людей - Фото №10

 

Віддалене робоче місце

 

У селі Переїзному готують до відкриття віддалене робоче місце. Гроші на його обладнання отримали від ПРООН, спеціаліст буде вести прийом у окремому кабінеті в адміністративній будівлі, де розміщені також поштове відділення та ФАП.

Адмінцентр знаходиться у селі Званівка, в селі Верхньокам’янське – старостинський округ, а у селі Переїзне нема нікого. Саме тому тут вирішили створити віддалене робоче місце адміністратора, який двічі на тиждень приїжджатиме, щоб надавати послуги людям.

«У Переїзному проживають 700 жителів, більшість з тих, хто звертається за довідками, оформленням субсидії – це люди похилого віку. Щоб вони не їхали до Званівки здати документи, не шукали можливості яким чином забрати готову довідку, вирішили наблизити послуги до людей», – пояснює Званівський сільський голова Олександр Білицький.

 

Званівська сільська громада дбає про комфорт та послуги для людей - Фото №11

Так виглядає віддалене робоче місце в селі Переїзне

 

Ольга Нікуліна, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика