«Будуємо майбутнє разом!» – мешканці Полтавщини спільно з переселенцями вчаться впливати на життя громад

38134
коментарі відсутні

«Будуємо майбутнє разом!» – мешканці Полтавщини спільно з переселенцями вчаться впливати на життя громад

Понад рік триває повномасштабне вторгнення росії в Україну, через це навіть ті громади, які не зазнали прямих руйнувань, нині стикаються з величезною кількістю проблем і викликів. Багатьох з них можна уникнути, якщо залучати мешканців громад до спілкування на актуальні теми. Не менш важливим є запрошення до ухвалення управлінських рішень внутрішньо переміщених осіб, які за цей час стали повноправними членами громад, що їх прихистили.

Для того, щоб жителі навчилися використовувати інструменти локальної демократії, опанували навички проєктного менеджменту та комунікації, у двох громадах Полтавської області – Новоселівській та Нехворощанській – реалізували проєкт «Будуємо майбутнє разом!».

В ньому взяли участь понад 160 людей віком від 14 до 70 років, серед яких місцеві мешканці та переселенці. Учасники з’ясували, для чого потрібна партисипація в громаді та яку користь вона може принести, а також розібралися, які інструменти громадської участі найбільш дієві, зокрема, в умовах воєнного стану.

Проєкт реалізували представники ГО «Інститут аналітики та адвокації» та ГО «Перспектива» за фінансової підтримки Європейського Союзу в межах субгранту проєкту Re:Ukraine project.

 

«Будуємо майбутнє разом!» – мешканці Полтавщини спільно з переселенцями вчаться впливати на життя громад - Фото №1

 

Залученість до ухвалення рішень 

 

Під час воркшопів та тренінгів переселенці та місцеві мешканці отримали практичні навички громадської участі, що дають змогу впливати на життя громад. На сьогодні громадянам доступний широкий арсенал інструментів партисипації. Це громадські бюджети (бюджет участі), місцеві ініціативи, петиції, громадські слухання, створення в громадах консультативно-дорадчих органів, контрольно-наглядових рад, органів самоорганізації населення тощо.

«Партисипація, або залученість до ухвалення рішень, дозволяє виявляти місцеві проблеми, швидко реагувати на виклики, підвищити рівень довіри до влади, посилити культуру діалогу в громаді, запобігти виникненню конфліктів тощо. Однак на ефективність використання громадянами практик локальної демократії істотно впливає рівень їхньої обізнаності в цих питаннях. Саме тому проєкт «Будуємо майбутнє разом!» націлений на підвищення спроможності мешканців громад використовувати інструменти партисипації задля вирішення локальних викликів», – повідомила Юлія Попова, голова правління ГО «Перспектива».

 

«Будуємо майбутнє разом!» – мешканці Полтавщини спільно з переселенцями вчаться впливати на життя громад - Фото №2

 

Упродовж трьох місяців організатори проводили опитування громадян, офлайн тренінги та воркшопи, націлені на формування практичних навичок партисипації. Під керівництвом досвідчених тренерок учасники опанували методики фасилітації та «Світового кафе»  – тобто колективного обговорення та глибокого занурення у проблему. Таким чином визначили перелік «проблемних точок» у громадах. Потім генерували ідеї для їхнього вирішення. У підсумку створили «Карту розвитку громади» та склали перелік пропозицій, який внесуть до стратегії розвитку громад і місцеві програми, у тому числі – до програми підтримки ВПО.

 

Налагодити діалог в громаді

 

«Завдяки проєкту було створено умови для комунікації між представниками різних сфер і різних населених пунктів, які рідко перетинаються: активних мешканців громад, представників місцевого самоврядування, внутрішньо переміщених осіб та молоді, а отже, це дасть синергію та подальший сплеск співдії», – зазначила Юлія Попова.

 

«Будуємо майбутнє разом!» – мешканці Полтавщини спільно з переселенцями вчаться впливати на життя громад - Фото №3

 

Важливим результатом проєкту «Будуємо майбутнє разом!» стало розроблення документа, який регламентуватиме процедуру участі громадськості в розпорядженні бюджетом участі громади. Проєкт вже розглянули депутати обох сільських рад і в цілому схвалили. Але, на жаль, перед громадою та органами місцевого самоврядування постала серйозна проблема: під час воєнного стану можливості використання коштів місцевого бюджету обмежені. Тому повноцінно запровадити громадський бюджет можливо буде по закінченню військових дій.

Участь у проєкті надала лідерам громад, переселенцям і місцевим мешканцям поштовх до втілення цікавих ініціатив в громадах. Люди упевнилися у своїй спроможності протистояти викликам, впливати на життя в громаді та гуртуватися навколо спільної ідеї й мети.

«Люди активізуються, коли бачать, що їх готові слухати й чути, що вони своїми діями та рішеннями здатні впливати на майбутнє громади, а отже і на своє майбутнє. Переконана, що ця ініціатива вже незабаром масштабується і знайде своє втілення і в інших громадах. А ми готові в цьому допомагати», – наголосила Юлія Попова.

Світлана Денисенко


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика