Червона та Зелена книги – як регулюють захист тварин та рослин в Україні

15616
коментарі відсутні

Червона та Зелена книги – як регулюють захист тварин та рослин в Україні

Знищення лісів, браконьєрство, забруднення водойм, неправильне та необережне поводження з природою – все це призводить до того, що деякі види тварин та рослин опиняються під загрозою зникнення. В Україні існує низка законів, спрямованих на захист природи, серед них – про Червону та Зелену книги України.

 

Червона книга України

 

Ця книга є офіційним державним документом. До неї включений перелік рідкісних видів тваринного світу – кишковопорожнинні, круглі черви, кільчасті черви, членистоногі, молюски, хордові; рослинного світу – судинні рослини, гриби, водорості, мохоподібні, лишайники, а також ті, що знаходяться на межі зникнення. До третього видання занесено 542 види тварин та 826 видів рослин.

Окрім цього, Червона книга України являє собою й певну основу для реалізації спеціальних програм, що покликані не тільки охороняти, а й відтворювати зникаючі види. Зокрема це

  • проведення роботи з виявлення та моніторингу за станом зростання рослин та популяцій тварин;
  • створення заповідників, об’єктів природно-заповідного фонду;
  • створення центрів та «банків» для збереження генофонду;
  • розведення їх у зоологічних парках, розплідниках, ботанічних садах, дендрологічних парках та інше.

 

Зелена книга України

 

Зелена книга України так само, як і Червона, є офіційним державним документом. Зокрема в ній міститься інформація про стан рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, та типових рослинних угруповань, які потребують охорони. Цей документ так само є підґрунтям для розробки програм та заходів, але, на відміну від Червоної книги, спрямованих на збереження та відтворення не окремих видів рослин, а цілих природних рослинних угруповань.

Рубрики статей книги складаються із назви асоціації українською та латинською мовами; спеціального індексу, класу, категорії та статусу про ступінь раритетності рослинного угруповання.

Залежно від цінності угруповання поділені на 4 категорії охорони.

  1. Категорія 1 – угруповання з унікальним типом асоційованості домінуючих видів і характеризуються вразливістю, обмеженими площами поширення та перебувають під загрозою зникнення.
  2. Категорія 2 – види, що характеризуються зменшенням площ місцезростань.
  3. Категорія 3 – ті, що мають тенденції до зменшення площ місцезростань.
  4. Категорія 4 – види, що знаходяться під загрозою зникнення при подальшій дії шкідливих факторів.

За ступенем загрози рослинні угруповання ділять на рідкісні, такі, що перебувають під загрозою зникнення та на типові, які потребують охорони. Окрім цього, є дані й про їхнє місцезростання. Загалом у Зеленій книзі України зібрана інформація про стан 800 рослинних угруповань.

 

Ірина Мартинова, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


Підписатись
Повідомте про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика