Допомога жінкам. Як Олександрівська громада стає безпечною

3906
коментарі відсутні

Допомога жінкам. Як Олександрівська громада стає безпечною

Допомога жінкам, які потрапили у скрутну ситуацію – це не тільки про фінанси та здоров’я. Наразі активні та небайдужі жінки прагнуть реалізовувати свої права та досягти рівних можливостей.

Уже два роки на території Олександрівської громади реалізується проєкт «Просування прав людини та гендерної рівності за допомогою мобілізації громад задля розширення можливостей» Українського жіночого фонду.

 

Допомога жінкам. Як Олександрівська громада стає безпечною - Фото №1

 

Кризова кімната для тренінгів

 

Кароліна Гуревич – психологиня, працює в трьох школах Олександрівської громади. У кризовій кімнаті в селі Михайлівка – на волонтерських засадах, як і вся команда з п’яти людей. 

«Обстежуємо соціально-побутові умови сімей, вживаємо превентивні заходи, співпрацюємо зі службою у справах дітей. Вчимо молодих дівчат та жінок, щоб говорили про насильство, звертались за допомогою. Подекуди Жінки соромляться приходити, проводимо консультації на дому», – розповідає Кароліна.

 

Допомога жінкам. Як Олександрівська громада стає безпечною - Фото №2

 

Кризову кімнату відкрили в адмінбудівлі Михайлівки, капітальний ремонт провели в колишній залі засідань сільської ради. Тут проводять тренінги, навчання та діалогові зустрічі. Ноутбуком може скористатися будь-хто з місцевих жителів. Найчастіше приходять опановувати онлайн-платежі, розібратись, як перевести пенсію на банківську картку та з іншими питаннями.

За словами старости Олександра Кононенка, на території старостинського округу проживає 360 людей, половина з них – жінки та діти.

«У селах живуть такі сім’ї, де жінки не приділяють належної уваги дітям. Тоді ми збираємось разом зі спеціалістами служби у справах дітей, поліцейським офіцером громади, психологом та проводимо розмови з такими родинами, надаємо консультації та психологічну підтримку, шукаємо шляхи вирішення проблем», – каже Олександр Кононенко.

 

Допомога жінкам. Як Олександрівська громада стає безпечною - Фото №3

 

Кімната-простір для медичних послуг

До Новоолександрівського старостинського округа входить сім населених пунктів, де проживають 793 людини. З них – 365 жінок та 140 дітей. Єдиний пункт здоров’я (так тепер називаються фельдшерсько-акушерські пункти) – у селі Новоолександрівка. Він знаходився у приміщенні, яке потребувало ремонту, розповідає староста Тетяна Пшиченко.

 

Допомога жінкам. Як Олександрівська громада стає безпечною - Фото №4

 

За підтримки Українського жіночого фонду та місцевої влади у адмінбудівлі відремонтували приміщення та зробили кімнату-простір. Тепер тут надають допомогу жінкам, медичні послуги первинного рівня, а також проводять роз’яснювальні зустрічі та тренінги – площа приміщення це дозволяє. Приділяють увагу гендерній рівності, попередженню домашнього насильства. 

Людмила Мороз працює фельдшеркою в селі вже 20 років. Тепер у неї новий кабінет для медичних процедур та нове обладнання.

«Ставлю крапельниці, роблю уколи, проводжу фізіотерапевтичні процедури, які пацієнтам призначає лікар», – каже Людмила Володимирівна.

 

Допомога жінкам. Як Олександрівська громада стає безпечною - Фото №5

 

Допомога жінкам та превентивна робота в селі

 

Денис Цуняк – поліцейський офіцер громади, чиє робоче місце обладнане в селі Петрівка друга. Працює на чотири старостинські округи, а це 20 населених пунктів. Серед напрямків роботи – превентивна діяльність щодо домашнього насильства.

«На ввіреній мені території 24 чоловіки перебувають на обліку як сімейні кривдники. Постійно проводимо з ними профілактичні роботи. Це дає результат – жодну жінку поки не відвозили до шелтеру, аби убезпечити від домашнього насильства, розповідає офіцер поліції. 

 

Допомога жінкам. Як Олександрівська громада стає безпечною - Фото №6

 

Жінки довіряють поліцейським, зазначає Денис Цуняк. Та й допомога жінкам, які потерпають від насильства, дає результати. Був приклад, коли  жертва домашнього насильства сама зателефонувала до поліцейського, поскаржилась на чоловіка. На перший раз через суд кривдник отримав зауваження, на другий раз його направили на 40 годин виправних робіт – старості була безкоштовна допомога з питань благоустрою. Такі заходи допомогли, оскільки чоловік зрозумів, що не можна ображати жінку.

 

Просвітницька кімната в Олександрівці

 

Група самодопомоги «Крок до майбутнього» у селищі Олександрівка з’явилась два роки тому. У поточному році створили кімнату для навчання жінок та чоловіків комп’ютерній грамотності. Гроші на реалізацію проєкту надав Український жіночий фонд. Зробили ремонт приміщення, купили меблі та техніку, провели інтернет. Так у жовтні поточного року з’явилась просвітницька кімната, де навчають, як бути в безпеці, де отримати допомогу та підтримку жінкам, а також вчать опановувати комп’ютерні програми, які допомагають у повсякденному житті.

«До нас звертаються люди різного віку, у більшості – жінки, від дівчат до пенсіонерок. Щомісяця надаємо до 40 консультацій», – розповідає Анна Дашенко, яка очолює групу самодопомоги. 

 

Допомога жінкам. Як Олександрівська громада стає безпечною - Фото №7

 

До цієї групи входить 12 жінок. Для кожної з них робота в просвітницькій кімнаті – на волонтерських засадах. Наприклад, Анна Дашенко очолює Центр дитячої творчості у Олександрівській громаді. 

Нещодавно в кризовій кімнаті надали допомогу молодій жінці, яка через домашнє насильство разом з шестирічною дитиною пішла від чоловіка. Вона не мала роботи та грошей для старту самостійного життя. Переїхала до бабусі.

За підтримки чеської організації «Людина в біді» жінка отримала швейну машинку та оверлок, буде безкоштовно відвідувати курси швачки. Дитині зібрали теплий одяг. У групі самодопомоги вірять: жінка зможе стати на ноги та жити в безпеці для себе й своєї дитини.

Читайте також: Насилля в сім’ї: як отримати допомогу поблизу лінії розмежування та в умовах карантину

 

Групи самодопомоги як рушійна сила розвитку громади

 

Марина Шкарупило – мобілізаторка Олександрівської громади. Вона у проєкті «Просування прав людини та гендерної рівності за допомогою мобілізації громад задля розширення можливостей» від самого початку. Тож допомога жінкам для неї  – не слова, а реальні справи.

 

Допомога жінкам. Як Олександрівська громада стає безпечною - Фото №8

 

На території громади створили 10 груп самодопомоги. До їх складу увійшли  активні жінки та чоловіки, у тому числі з вразливих категорій населення. Коли групи самодопомоги працювали над профілем громади, то проводили опитування: що саме треба зробити, щоб село було безпечним для жінок, куди можна звертатись за допомогою та консультаціями. 

За підтримки Українського жіночого фонду реалізували 8 проєктів на загальну суму 800 тис. грн. Серед таких проєктів – кризові кімнати та кімнати-простори в селах, освітлення мосту сонячними ліхтарями у селі Некременне, встановлення камер спостереження у селі Петрівка Друга, освітлення мосту між селами Петрівка Друга та Микільське.

 

Допомога жінкам. Як Олександрівська громада стає безпечною - Фото №9

 

«Групи самодопомоги в основному складаються з жінок, які першими побачили проблеми та вирішили щось міняти, – розповідає Марина Шкарупило. – Вони долучають до спільної активності інших жителів та жительок села.

Між групами самодопомоги та органами місцевого самоврядування налагоджений стійкий діалог, усі проєкти реалізовують за підтримки місцевої влади. Важливу роль у цьому процесі виконують також  старости населених пунктів, де сформовані такі групи.

Читайте також: Жінки Донеччини виступають проти дискримінації на ринку праці

На базі груп самодопомоги в Олександрівській громаді уже зареєстрували три громадські організації. Ще п’ять на стадії остаточної підготовки документів. Згодом планують об’єднатись у коаліцію «Сільська жінка». До коаліції вже готові долучитись громадські організації з Новодонецької та Добропільської громад.

Ольга Нікуліна, «ЗмІнИ. Схід»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика