Існує прямий зв’язок між відкритістю влади та рівнем громадської участі

5389
коментарі відсутні

Існує прямий зв’язок між відкритістю влади та рівнем громадської участі

Команда громадської організації “Точка доступу” в рамках проекту “Демократія для людей” провела моніторинг веб-сайтів міських, селищних рад та Статутів 10-ти цільових громад Донеччини. До переліку відповідних громад потрапили Ольгинська селищна рада, Очеретинська селищна рада, ВЦА міста Волноваха, Хлібодарівська сільська рада, ВЦА міста Красногорівка, Курахівська міська рада, ВЦА міста Мар’їнка та села Побєда, Сіверська міська рада, Соледарська міська рада, ВЦА міста Торецьк. Предметом оцінки стала низка показників, зокрема наявність на веб-сайтах вище перелічених громад таких інструментів локальної демократії як: оприлюднення на веб-сайті чинного Статуту, можливість створення та подання е-петиції, можливість online звернення, оприлюднення інформації  про громадські слухання, місцеві ініціативи, громадські експертизи, органи самоорганізації населення (ОСН) та громадські ради. 

Щодо оприлюднення відповідних даних на офіційних веб-сайтах органів місцевого самоврядування, то європейська практика говорить, що будь-які органи публічної влади мають забезпечувати максимальний доступ до важливої інформації через мережу інтернет. Так, у Конвенції Ради Європи про доступ до офіційних документів зазначається: “За власною ініціативою та у випадку, якщо це є доцільним, орган публічної влади повинен вжити необхідних заходів для оприлюднення офіційних документів, що є у його розпорядженні, з метою сприяння прозорості та ефективності державного управління та заохочення свідомої участі громадськості у вирішенні питань, що становлять загальний інтерес”. Таким чином, можна побачити, що існує прямий зв’язок між відкритістю та безперешкодним доступом до інформації з однієї сторони, та рівнем громадською участі з іншої сторони. Тож, слід максимально повно та доступно оприлюднювати інформацію щодо механізмів участі членів територіальної громади в місцевому самоврядуванні на сайтах міських рад.

Відповідно до положення Постанови Кабінету Міністрів України № 835 від 21 жовтня 2015 року «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних» на офіційних веб-сайтах органів місцевого самоврядування повинні бути опубліковані: “нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньо організаційних), прийняті розпорядником інформації, проекти нормативно-правових актів, інформація, визначена законодавством про засади регуляторної політики” та дані щодо електронних петицій (в тому числі й результати розгляду) та про бюджет участі. Як бачимо, є чіткі нормативні вимогу, які затверджено Урядом щодо наборів даних на сайтах ОМС, однак, на жаль, більшість сайтів, які було нами проаналізовано не відповідають вимогам відповідної Постанову.

“Також, слід окремо зазначити, що питання про наявність/відсутність сайту є вкрай важливим, так як на державному рівні є розуміння, що органи публічної влади повинні мати офіційні веб-сайти”, – роз’яснив аналітик ГО “Точка доступу” Ілля Перекрестов.

За результатами проведеного аналізу можна зробити загальний висновок: всі веб-сайти цих громад потребують більш досконального доопрацювання, в першу чергу інформаційного  наповнення щодо можливостей громадянам брати участь у місцевому самоврядуванні, а також покращення візуального вигляду та збільшення практичних можливостей участі громадян у місцевому самоврядуванні, використовуючи веб-сайти відповідних громад. Проте є сільські та селищні ради, які взагалі не мають сайтів. Зокрема, це  Хлібодарівська сільська та Очеретинська селищна рада.

На веб-сайтах Соледарської та Курахівської міських рад оприлюднені чинні Статути громад. В той час, як на сайті Сіверської міської ради оприлюднений статут 2010 року, який станом на 2019 рік не є чинним. Водночас, на веб-сайтах Ольгинської селищної ради, ВЦА міста Торецьк, ВЦА міста Мар’їнка та села Побєда, ВЦА міста Красногорівка та ВЦА міста статути не оприлюднені. Громадяни мають можливість подати е-петицію на веб-сайтах Ольгинської селищної ради, ВЦА міста Торецьк, Соледарської міської ради, Сіверської міської ради, Курахівської міської ради та ВЦА міста Волноваха.

На веб-сайтах, Ольгинської селищної ради, Сіверської міської ради відповідних положень, які регламентують процедуру подачі, голосування та розгляду е-петицій не існує. Відповідно, виходячи з цього, не є зрозумілим, яка кількість голосів мають набрати петиції для їх розгляду. В Соледарський та Курахівський міських радах е-петиції регламентуються Статутом територіальної громади. Всі положення відповідають ЗУ “Про внесення змін до Закону України “Про звернення громадян” щодо електронного звернення та електронної петиції”.

Враховуючи, що ВЦА міста Торецьк та ВЦА міста Волноваха утворюються та функціонують на основі ЗУ «Про військово-цивільні адміністрації», яким передбачено, у разі її утворення, припинення функціонування органу місцевого самоврядування, то участь громадськості в місцевому самоврядуванні є обмеженою. Однак, відповідним Законом зазначено, що ВЦА створюється для забезпечення реалізації конституційних прав громадян, одним з яких, є участь в місцевому самоврядування. Також, ВЦА виконують функції органу місцевого самоврядування поряд з іншими, законодавчо встановленими, функціями.

Що стосується бюджету участі та громадської експертизи, то на всіх веб-сайтах 10-ти громад такі можливості громадської участі станом на 5 листопада – відсутні.

Можливість звернення Online для громадян доступна на веб-сайтах Ольгинської селищної ради, ВЦА міста Торецьк, Сіверської міської ради, ВЦА міста Красногорівка та ВЦА міста Волноваха.

“Серед усіх 10-ти Статутів громад, які беруть участь в реалізації проекту, варто виділити Статути Соледарської та Курахівської міських рад, в яких прописано більше всього положень для можливостей громадян брати участь у місцевому самоврядуванні, а саме: е-петиції, загальні збори, громадські слухання, місцеві ініціативи, ОСН та громадські ради. Що стосується веб-сайтів, то найгіршими веб-сайтом, як інформативно так і візуально, на якому відсутній Статут та взагалі будь-які можливості участі громадян в місцевому самоврядуванні виявився веб-сайт ВЦА міста Мар’їнка та села Побєда” – роз’яснив аналітик проекту “Демократія для людей” Ілля Перекрестов.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика