Криворізька громада розвивається, долаючи труднощі

5495
коментарі відсутні

Криворізька громада розвивається, долаючи труднощі

Криворізька сільська ОТГ, перебуваючи на той момент у Добропільському районі, була готовою йти на перші вибори ще в 2018 році. Проте ті вибори довелось відтермінувати. Донецька обласна ВЦА тоді надала висновки до Центрвиборчкому про небезпеку в регіоні для проведення виборів, а згодом у частині регіонів України оголосили військовий стан.

 

Без єдиного бюджету

 

Своїх перших виборів громада дочекалась у грудні минулого року. Криворізьку сільську ОТГ створили 22 села з трьох сільських рад і населенням у 4,1 тисяч жителів.

Випробування для сільської громади на цьому не закінчилась. Криворізьку сільську ОТГ, як і всі громади в Україні, де перші вибори відбулись у грудні минулого року, так і не перевели на прямі міжбюджетні відносини. Громада не має об’єднаного бюджету, не отримує 60% ПДФО, які досі йдуть до районного бюджету. Це заважає громаді розвиватись та повноцінно виконувати всі функції, які на неї покладає децентралізація.

 

Криворізька громада розвивається, долаючи труднощі - Фото №1

 

Освіта в сільській громаді

 

На території Криворізької сільської ОТГ функціонують три школи та п’ять дитсадочків. Школи в селах Криворіжжя, Добропілля та Шилівка знаходяться на балансі районної ради.  «Лише з 1 січня наступного року, коли громада буде переведена на прямі міжбюджетні відносини з держбюджетом, школи перейдуть до комунальної власності ОТГ», – пояснює заступниця Криворізького сільського голови Юлія Бєлова.

 

Криворізька громада розвивається, долаючи труднощі - Фото №2

Юлія Бєлова, заступниця Криворізького сільського голови

 

Сільська рада повністю опікується дитсадками. Цього літа довелось не тільки ремонтувати дошкільні заклади, але й вкладати гроші в покращення системи протипожежної безпеки. Роботу одного з дитсадків довелось призупинити, бо не вдалось повністю усунути протипожежні приписи. Дітей з цього дитсадка стали возити в сусіднє село.

Підготувала сільська рада дошкільні заклади до роботи в умовах карантину, забезпечила всім необхідним. У кожному дитсадку вихованцям вимірюють температуру, дезинфікують приміщення та виконують усі інші пункти постанови санітарного лікаря.

 

Криворізька громада розвивається, долаючи труднощі - Фото №3

Вихованці дитсадка «Калинка» у селі Завидо-Кудашеве

 

Нова амбулаторія

 

Будівництво нової амбулаторії в селі Криворіжжя розпочалось наприкінці 2018 року, ще до створення Криворізької ОТГ. Її будують за державні гроші, мала бути готовою до квітня 2019 року, але будівництво поки триває, вже на завершальній стадії.

Коли сюди переїдуть медики, приміщення старої амбулаторії пристосують до інших потреб, запевняє Юлія Бєлова. Амбулаторія також функціонує в селі Добропілля, а в Шилівці діє фельдшерсько-акушерський пункт. Загалом у Криворізькій ОТГ функціонують шість ФАПів. Наразі медичні заклади знаходяться у районній власності, а з 1 січня перейдуть до комунальної власності громади. З сільського бюджету вже зараз надається підтримка для ФАПів.

 

Криворізька громада розвивається, долаючи труднощі - Фото №4

Завершується будівництво амбулаторії в селі Криворіжжя

Без субвенції на інфраструктуру

 

Реорганізація трьох сільрад, які об’єднались у Криворізьку ОТГ, триватиме до кінця поточного року. Через відсутність зведеного бюджету, в громаді з початку року продовжують вести усі три бюджети окремо. За словами заступниці сільського голови, експертну підтримку за всіма питаннями від самого початку громаді надає Донецький офіс Програми «U-LEAD з Європою».

У поточному році через COVID-19 громадам не розподілили субвенцію на розвиток інфраструктури. Криворізька сільська громада мала отримати 2,2 млн грн цієї субвенції. Її планували спрямувати на вуличне освітлення п’яти населених пунктів. Півмільйони з місцевого бюджету витратили на виготовлення проектно-кошторисної документації. Але планам не судилось здійснитись – гроші держава перерозподілила на боротьбу з пандемією.

Соціальна громада

 

За перший рік свого існування Криворізька ОТГ потрапила до проєкту «Соціальна громада» від Мінсоцполітики. З метою поліпшення надання послуг обіцяли надати меблі та комп’ютерне обладнання. Але через відсутність у Криворізькій ОТГ Центру надання адмінпослуг, таку підтримку не надали.

Відсутність прямих міжбюджетних відносин також було на заваді, щоб адміністративні та соціальні послуги надавались на місці. Проте Криворізька ОТГ знайшла вихід.

 «З місцевого бюджету виділили гроші на одне робоче місце, закупили обладнання і з 1 вересня в Криворізькій сільській раді почали надавати соціальні послуги, користуючись сервісом «Соціальна громада». Відтепер жителі не їдуть до райцентру, а отримують послуги на місці», – розповідає Юлія Бєлова.

 

Криворізька громада розвивається, долаючи труднощі - Фото №5

Тут молодята «замовляють» собі немовлят

 

Допомога від «Перспективи»

 

Незважаючи на труднощі, Криворізька ОТГ поступово стає на ноги та розвивається, спираючись на власні ресурси та підтримку місцевих підприємств та фермерів. Серед таких партнерів – сільськогосподарське підприємство «Перспектива». Воно базується у Криворізькій громаді, філіали є в сусідніх областях.

Тут вирощують овочі, фрукти та зернові. Заступник начальника складського господарства Олександр Вілль розповідає, що в 2014 році вщент згоріла нова будівля овочевої бази, через пряме попадання ГРАДів. Довелось будувати знову. «Перспектива» вирощує усі овочі для борщу, гарбузи та яблука.

 

Криворізька громада розвивається, долаючи труднощі - Фото №6

«Перспектива» сортує вирощену моркву перед продажем

 

«Для зберігання зерна збудували два нових ангари. Замінили старі приміщення, які були з колгоспних часів, – зазначає Микола Загороднов,  головний з рослинництва у  «Перспективі». – На землях громади ростуть озимі пшениця та ріпак, кукурудза та соняшник».

На підприємстві працюють місцеві жителі, а також з сусідніх Білицького та Добропілля. «Перспектива» надає усіляку підтримку громаді.

«Вивезти сміття, встановити обладнання майданчика, допомогти дітям з подарунками – за будь- яким питанням звертається місцева влада і ми завжди йдемо назустріч. Забезпечували також овочами людей похилого віку, коли розпочався карантин», – розповідає Микола Загороднов.

 

Криворізька громада розвивається, долаючи труднощі - Фото №7

Микола Загороднов

 

За словами Юлії Бєлової, «Перспектива» й раніше допомагала Добропіллю та Шилівці, на території яких здійснювала свою діяльність. Коли об’єднались у громаду, ця підтримка поширилась на всю ОТГ.

«У квітні поточного року зібрали 700 продуктових наборів, овочі розвозили тим родинам, які потребують соціальної підтримки, особливо в умовах карантину. Забезпечують школи та дитсадки овочами та яблуками. Надають допомогу на лікування. Постійно опікуються проблемами громади, надають техніку для прибирання звалищ», – коментує заступниця сільського голови.

Загалом місцева влада вдячна усім фермерам та підприємцям, які надають допомогу та підтримують громаду. Окрім «Перспективи», серед найбільших також ДСП, «Рута плюс», фермери з Шилівки та інші.

Ольга Нікуліна, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика