Переселенки у Полтаві дізналися таємниці хусткування

18773
коментарі відсутні

Переселенки у Полтаві дізналися таємниці хусткування

Більше дізнатися про українські народні традиції, відчути себе господинею якоїсь садиби на Поліссі чи на Закарпатті, розпізнати таємні смисли жіночого головного убору – таку можливість жінки-переселенки отримали на майстер-класі «Традиції зав’язування народної хустки».

Цей захід став відповіддю на запит багатьох внутрішньо переміщених осіб, які після розв’язання росією великої війни хочуть підкреслити свою українську ідентичність, глибше вивчити історію та культуру України.

У Полтаві цьому допомагає громадська організація «Інша жінка», яка відкрила для переселенок курси української мови та курси історії України, а також влаштовує різноманітні творчі заходи. Наприклад, навчання українським танцювальним рухам, сеанси арт-терапії з виготовлення українських оберегів тощо.

Тема чергової зустрічі – майстер-клас з хусткування – викликала неабиякий інтерес серед учасниць.

 

Сакральний смисл жіночої хустки   

 

Барвиста чи однокольорова, велика чи маленька, з китицями чи з вишивкою по краю, складена та зав’язана різними способами – жіноча хустка споконвіку відігравала особисту роль в українському національному костюмі. Бо це не просто аксесуар, а важливий елемент, який багато чого може розповісти про його власницю.

Всі таємниці традиційного українського хусткування жінкам розкрила Наталія Свиридюк, заслужений майстер народної творчості України.

 

Переселенки у Полтаві дізналися таємниці хусткування - Фото №1

 

«Жіноча хустка демонструвала заможність українки, а також її соціальний статус, бо спосіб зав’язування відрізнявся у дівчат та заміжніх жінок. Хустка зазвичай використовувалась у народних обрядах – на весіллях та похоронах. Крім того, вишиту хустку дівчина дарувала своєму нареченому або родичу як оберіг, коли той ішов на війну. Чоловіки зав’язували хустку на поясі, а якщо воїн помирав, цією хусткою накривали його обличчя», – розповіла пані Наталія.    

Майстриня принесла з собою декілька стародавніх хусток з власної колекції та зразки автентичного українського одягу. Тож жінки мали змогу не тільки покрити голову хусткою, а й створити повний образ українки минулого часу.

 

Переселенки у Полтаві дізналися таємниці хусткування - Фото №2

 

Ми звикли бачити різнокольорові хустки, але найдавніші були суто вишитими. На Поліссі й досі зберіглося таке традиційне вбрання з червоними вишитими квітами по краю. На Полтавщині на малюнки вплинула як західна, так і східна культура. Тож тут панянки вбиралися у яскраві барвисті хустки з характерними візерунками.

 

Переселенки у Полтаві дізналися таємниці хусткування - Фото №3

 

Правильно зав’язана хустка пасує кожній жінці

Після невеличкого екскурсу в історію стародавніх хусток пані Наталія зробила головний убір кожній учасниці – всім різними способами. Виявилося, що наші прапрабабусі були чудовими модельєрками. Причому вони вміло поєднували практичність вбрання зі створенням привабливого образу. 

 

Переселенки у Полтаві дізналися таємниці хусткування - Фото №4

 

«В тій частині України, яка була за Австро-Угорщиною, хустки зав’язували у незвичний спосіб – нібито з вухами або з бантами. Для цього їх виготовляли великих розмірів, понад двох метрів мала бути довжина кожної сторони полотнища», – поділилася тонкощами Наталія Свиридюк.

 

Переселенки у Полтаві дізналися таємниці хусткування - Фото №5

 

Панянки, що були присутні на заході, із зацікавленістю та задоволенням стали моделями майстрині. Намагалися запам’ятати способи зав’язування хусток, уважно розглядали одна одну. Дійшли висновку, що український традиційний головний убір пасує кожній жінці.

 

Переселенки у Полтаві дізналися таємниці хусткування - Фото №6

 

Після майстер-класу настрій у всіх був піднесений.

«Мені дуже сподобався цей майстер-клас із зануренням в українські традиції, у народне вбрання. Таке враження, що у старовині побувала, в давній Україні. Дивно, як образ змінює свідомість людини. Ось зараз я стою у хустці та відчуваю себе королевою», – зізналася пані Олена.

 

Переселенки у Полтаві дізналися таємниці хусткування - Фото №7

 

Захід був організований в рамках волонтерського проєкту «Жінка підтримує жінку», який у м. Полтава реалізують представниці ГО «Інша Жінка» Анна Дем’яненко, Анна Бакша та Тетяна Таган.

Майстер-клас з хусткування провела Наталія Свиридюк – заслужений майстер народної творчості України, член Національних спілок майстрів народного мистецтва та дизайнерів, майстер народної ляльки, Лауреат обласних премій імені Володимира Короленка, Панаса Мирного, Самійла Величка, аспірантка кафедри основ виробництва та дизайну Полтавського педуніверситету.

Світлана Денисенко


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика