Поліпшення водопостачання Донеччини: звідки залучають кошти?

15594
коментарі відсутні

Діра в трубі, з якої струмує вода

Проблема із забезпеченням водою жителів Донецької області – одна з найскладніших і найболючіших в регіоні.


Проблема із забезпеченням водою жителів Донецької області – одна з найскладніших і найболючіших в регіоні. Мало того, що територія є маловодною та фактично має одне джерело води – річку Сіверський Донець, так ще й уся інфраструктура водопостачання давно потребує масштабної модернізації. Багато років цьому не придавали значення, проте настали часи, коли ситуацію вже не можна віддавати на «самоплив».

Минулий і позаминулий роки можна назвати проривними у сфері водопостачання Донеччини. Обласні комунальники почали розробляти більш масштабні, аніж раніше, проєкти з реконструкції водних мереж та шукати джерела фінансування. В основному гроші надходять з Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР) та з обласного бюджету.

Також громади активізувалися у напрямку модернізації місцевих систем водопостачання: покладаються на власні фінанси та звертаються по допомогу до міжнародних організацій.

Серед загальнообласних проєктів можна виділити п’ять найважливіших, які впливають на водозабезпечення значної кількості жителів. Ремонти цих об’єктів дадуть можливість значно зменшити кількість поривів і аварійних ситуацій, а значить, досягти більш стабільного водопостачання на Донеччині.

 

Другий Донецький водопровід

 

Від цієї магістральної мережі отримують питну воду міста Слов’янськ, Краматорськ, Дружківка, Костянтинівка з прилеглими до них населеними пунктами. Найбільш проблемною є ділянка довжиною 21,5 км від насосної станції другого підйому до насосної станції третього підйому.

На капітальний ремонт цієї ділянки загалом буде спрямовано 198 млн грн. З них торік виконано робіт на 103 млн грн. Фінансування надходить з Державного Фонду регіонального розвитку та обласного бюджету у частках 70 на 30%. Завершити цей проєкт планують у 2022 році.

 

Поліпшення водопостачання Донеччини: звідки залучають кошти? - Фото №1

Робота з укладання нових труб на Другому Донецькому водопроводі активно велася влітку 2021 року

 

Однак ці 20 км – лише невеличка частина зі 150-кілометрового Другого Донецького водопроводу. Тому розроблено ще шість проєктів на продовження цієї роботи. Кошти на їх реалізацію сподіваються отримати від ДФРР, а також розглядають варіант кредитування Європейським інвестиційним банком.

 

Відгалуження до слов’янських резервуарів

 

За цим проєктом роботу вже закінчено. Було прокладено новий магістральний водогін діаметром 500 мм. Вартість ремонту склала 35 млн грн.

 

Гідроізоляція русла каналу «Сіверський Донець-Донбас»

 

Канал, який експлуатується вже понад 60 років, має аварійно-небезпечні ділянки загальною протяжністю 11 км. Останнім часом прискорилися процеси порушення цілісності бетонного, щебеневого облицювання і щільності порід ложа русла каналу, корозії металу, зносу і старіння обладнання.

Минулого року почалися роботи зі зміцнення русла каналу на ділянці поблизу Райгородка. Загальна вартість проєкту – 140 млн грн, половину суми освоєно минулого року. Роботу планують завершити у 2022 році.

 

Стабільне водопостачання Торецька

 

Проєкт резервного водопостачання прифронтового Торецька та сусідніх з ним населених пунктів є локальним, але не менш суспільно значущим. За існуючою схемою водопостачання вода у місто поступає з фільтрувальної станції, яка знаходиться в окупованій Горлівці.

Труба, яка проходить через лінію розмежування, часто потрапляє під обстріл, або відбуваються аварійні пориви. Внаслідок цього воду відключають, і людям доводиться тижнями чекати, поки окупаційна влада дасть режим тиші для проведення ремонту.

Тому було вирішено провести альтернативний водогін на підконтрольній території, який подаватиме воду до Торецька від однієї з насосних станцій каналу «Сіверський Донець – Донбас». Для очищення цієї води будують нову фільтрувальну станцію.

 

Поліпшення водопостачання Донеччини: звідки залучають кошти? - Фото №2

Майбутня фільтрувальна станція у Торецьку

 

Цей етап вже виконано на 32%. Загальна вартість робіт за цим проєктом – майже 200 млн грн. Кошти надходять з обласного бюджету. Завершити роботи планують у 2022 році.

 

Французький проєкт водопостачання Маріуполя

 

Найбільше за чисельністю населення місто Донецької області знаходиться в кінці водної мережі. Тому й особливо вразливе. Модернізацією водопостачання півмільйонного Маріуполя зайнялися французькі експерти. У 2019 році між двома країнами було підписано угоду про надання кредиту від уряду Франції у сумі 64 млн євро на 30 років за ставкою 0,08% річних, з 10-річним пільговим періодом.

За ці кошти у Маріуполі буде побудовано нову фільтрувальну станцію, нові водозабори та досліджено нові водні джерела. Проєкт планується завершити до 2024 року. Однак робота просувається повільно. Восени минулого року виконавці знаходилися лише на стадії проєктно-дослідницьких робіт.

 

Поліпшення водопостачання Донеччини: звідки залучають кошти? - Фото №3

 

Міжнародна допомога

 

Непросту ситуацію довкола водопостачання на Донеччині традиційно допомагають покращити міжнародні партнери. Так, минулого року Міжнародна організація з міграції профінансувала ремонт місцевого водоводу довжиною один кілометр у Торецьку.

Благодійний фонд «Карітас Маріуполь» з 1 листопада 2021 року розпочав новий гуманітарний проєкт з покращення водопостачання Мар’їнки, Красногорівки та Новомихайлівки. У цих населених пунктах буде замінено десять кілометрів труб центрального водопроводу та встановлено нове обладнання. Завершення робіт за проєктом заплановане на липень 2022 року. Допомога Карітасу України на модернізацію центрального водопроводу Мар’їнського району складає майже 480 тисяч доларів.

За допомогою проєкту USAID «Економічна підтримка Східної України» розпочато підготовку до повної модернізації потужностей компанії «Вода Донбасу». Наразі проєктом профінансовано розробку техніко-економічного обґрунтування. Наявність ТЕО дозволить залучити міжнародні фінансові установи до проведення робіт з модернізації водогонів та інших інфраструктурних об’єктів компанії. За попередніми підрахунками, модернізація може коштувати один мільярд доларів.

Читайте також: «Вода Донеччини»: на покращення водопостачання потрібно два річних бюджети області

Світлана Денисенко, «ЗмІнИ. Схід»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика