Продовжити чи ні: що чекає особливий статус Донбасу?
За кілька тижнів до початку осінньої сесії Верховної ради у депутатському корпусі заговорили про долю закону про особливий порядок самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей (ОРДЛО). Цей документ втратить силу в жовтні. Приводом для дискусії стала лист в Раду від спецпредставника голови ОБСЄ у складі Тристоронньої контактної групи Мартіна Сайдика, в якому він звернувся до керівництва українського парламенту з закликом продовжити дію закону, пише «РБК-Україна».
Із закону що вступив у дію у жовтні 2015 року тільки перша стаття документа, що передбачає введення особливого порядку в окремих районах Донбасу терміном на три роки.
Інші норми закону так і не почали діяти, оскільки навесні 2015 року Рада вирішила, що особливий порядок реалізується виключно органами місцевого самоврядування, обраних на позачергових виборах у відповідності з українським законодавством. Вибори повинні бути проведені лише після виведення всіх незаконних збройних формувань, їх військової техніки, а також бойовиків і найманців.
Не вступили в силу і такі резонансні положення закону, як амністія та недопущення кримінального переслідування учасників подій на сході країни, право мовного самовизначення жителів Донбасу, розвиток транскордонного співробітництва окремих районів з Росією, а також створення загонів народної міліції.
У жовтні минулого року Верховна рада, дотримуючись рекомендацій західних партнерів, продовжила дію закону про особливий порядок місцевого самоврядування, а саме – першу статтю закону, на рік. Голосування рік тому супроводжувалося сутичками під стінами парламенту, перепалками парламентаріїв і навіть запалюванням димової шашки у сесійній залі.
Західні партнери вважають, що закон треба пролонгувати. Зокрема, спецпредставника голови ОБСЄ у складі Тристоронньої контактної групи Мартіна Сайдика направив лист у ВР в якому він звернувся до керівництва українського парламенту з закликом продовжити дію закону.
За словами віце-спікера Ради Ірини Геращенко, Сайдик вважає, що цей крок дозволить залучити контингент ООН для вирішення конфлікту на Донбасі. Крім того, як зазначила Геращенко, пролонгація закону в жовтні 2017-го посилила переговорні позиції українських дипломатів і влада, дозволивши продовжити санкцій Євросоюзу проти РФ..
Продовжити дію закону про особливий статус ОРДЛО також закликав спецпредставник Держдепартаменту США з питань України Курт Волкер. В інтерв’ю “Голосу Америки” він зазначив, що пролонгація норм документа не принесе шкоди. Але у разі зупинення дії закону Росія зможе дорікнути Україну в небажанні виконувати Мінські угоду. Разом з тим, Волкер уточнив, що поки ніякого особливого статусу у Донбасу немає, і не буде до тих пір, поки Росія не виведе війська, і в ОРДЛО не проведуть місцеві вибори.
Підтримує цю ідею і віце-спікер ВР Ірина Геращенко, І вже на першому погоджувальній раді парламенту у вересні вона має намір просити голів фракцій провести дискусію з цього питання.
Спікер Ради Андрій Парубій у свою чергу вважає, що рішення про те, чи продовжувати закон чи ні Рада прийме ближче до закінчення строку дії документа – в жовтні.
Секретар парламентського комітету з питань нацбезпеки і оборони Іван Винник (БПП) вважає, що закон не буде продовжений. Норми цього документа суперечать закону про деокупації Донбасу, який набув чинності у лютому цього року, зазначає нардеп.
“В законі про ОРДЛО немає згадки про РФ, в законі про ОРДЛО є згадка про амністію. У той же час, в законі про деокупації є згадка про невідворотність покарання осіб, які вчинили збройну агресію проти України. Документ повністю не відповідає чинним законодавчим актом”, – заявив депутат в ефірі одного з телеканалів.
Винник додав, що закон про особливий статус недійсний і ніколи не вступить в силу, оскільки з документа випливає, що вибори в ОРДЛО повинні були пройти ще кілька років тому – в грудні 2014 року.
Заступник голови фракції «Народний фронт», член профільного комітету Ради Юрій Береза також сумнівається в перспективі продовження особливого порядку місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей.
«Ми повинні робити так, що в першу чергу потрібно для нашої держави, не для США, не для послів великої сімки», – сказав він РБК-Україна.
В «Блоці Петра Порошенко» виданню повідомили, що питання пролонгації особливого статусу поки не обговорювалося на рівні всієї фракції.
Цікаво що насправді, пролонгація закону про особливий статус Донбасу радикально не змінить ситуацію а швидше просто її остаточно законсервує.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!