«Тільки кубометри та «прибуток»: природоохоронці обурені можливим скасуванням обмежень на рубки лісів

30922
коментарі відсутні

«Тільки кубометри та «прибуток»: природоохоронці обурені можливим скасуванням обмежень на рубки лісів

В Україні можуть змінитися правила проведення усіх рубок лісів.

Відповідний проєкт постанови Кабміну «Деякі питання здійснення рубок в лісах України» 23 квітня 2023 року оприлюднено на сайті Державного агентства лісових ресурсів України.

Екологічні та природоохоронні організації вже б’ють на сполох, вказуючи на те, що прийняття цього документу не тільки сприятиме збільшенню санітарних рубок, а й стане підґрунтям для маніпуляцій та зловживань.

Наразі лісовиками проводяться обговорення проєкту постанови, але вже зрозуміло, що у разі його прийняття суттєво зміняться правила проведення рубок усіх українських лісів. Зокрема, будуть скасовані численні обмеження на рубку.

Скасування більшої частини екологічних обмежень і обсягу санітарних рубок

 

Так, перша з провідних змін стосується санітарних рубок, які найбільш поширені в Україні. Поки що їхнє проведення регулюється кількома нормативними документами, які містять численні екологічні обмеження.

Частину з екологічних обмежень, які пропонується усунути, ухвалили 2 роки тому. І на той час керівництво держави презентувало їх як велике досягнення. Ініціативу тоді підтримали й екологічні організації.

Важливо й те, що навіть попри діючи екологічні обмеження протягом минулого року в Україні зрубали 43% усієї деревини саме таким чином. Тепер Держлісагентство пропонує прибрати більшість з них і дозволити «суцільні санітарні рубки».

«Пропонується дозволити суцільні санітарні рубки в межах частини території українських нацпарків, а також скасувати обмеження на загальний обсяг санітарних рубок», — ідеться у документі.

Також пропонується дозволити рубку важливих для біорізноманіття дерев, зокрема старих, дуплястих з гніздами птахів тощо. Ба більше, є пропозиція щодо надання дозволу на суцільні санітарні рубки в деяких цінних гірських лісах Карпат.

«В Україні санітарні рубки – це постійні зловживання. Лісівники використовують їх там, де інші види рубок заборонені. Наприклад, багато де в Карпатах. Якщо нові зміни будуть ухвалені – санітарними рубками буде знищено набагато більше гірських лісів!», – зазначає сьогодні Єгор Гриник, біолог в Українській природоохоронній групі.

Ухвалення Правил рубок в лісах України

 

Другим блоком змін пропонується ухвалення Правил рубок в лісах України, які, на думку екологів та природоохоронців, сприятиме ще більшому поширенню суцільних рубок, у тому числі й найцінніших.

Наразі більшість рубок в Україні регулюються різними нормативними актами. Але Держлісагентство задумало прийняти новий документ, який має замінити їх усі, при цьому уніфікувавши та узгодивши регулювання рубок лісів.

Екологічні організації наголошують, що нові Правила створюють підґрунтя для суттєвого збільшення обсягів рубок в Україні, а також для маніпуляцій. Документ також вводить численні нові види рубок, при цьому не деталізуючи підстави їх проведення.

«За новими правилами лісівники, якщо захочуть, можуть зрубати будь-який не заповідний ліс суцільною рубкою. Бо в документі купа різноманітних видів рубок, вимоги до проведення яких абстрактні. І лісівники захочуть, не сумнівайтеся. Передбачається збільшення обсягів рубок головного користування. Розширюються можливості для проведення суцільних рубок. Саме так, керівництво лісової галузі постійно заявляє про відмову від суцільних рубок, особливо в Карпатах. Але по факту все навпаки», – зазначають фахівці Української природоохоронної групи.

За словами керівника експертного відділу Української природоохоронної групи Петра Тєстова, прийняття цих правил може призвести до вирубки будь-яких старовікових лісів, у тому числі найцінніших.

«Якщо нові правила рубок будуть ухвалені в пропонованій лісівниками редакції, то будь-який старовіковий ліс, який не є заповідним, лісівники зможуть суцільно вирубати за рахунок маніпуляцій з різними видами рубок. Це повністю суперечить курсу на збереження найцінніших лісів, задекларованим державою!», – наголосив Петро Тєстов.

Природоохоронці вже надали Держлісагентству та Міндовкілля свої зауваження та пропозиції. Зокрема, вони пропонують «вилучити з постанови усе, що призведе до збільшення обсягів рубок. І додати те, що дозволить захистити найцінніші ліси. Наприклад, обмежити рубки в старовікових лісах природного походження».

Зазначимо, що реформа лісового господарства в Україні триває. Зокрема, на початку 2023 року державні лісгоспи були об’єднані в державне підприємство «Ліси України».

Однією з озвучених цілей реформи є збільшення обсягу рубок, на чому раніше наголошували Голова Держлісагенства Юрій Болоховець, а також Міністр захисту довкілля України Руслан Стрілець.

Довідка. Українська природоохоронна група створена як команда фахівців, що працюють над питаннями практичної охорони природи. За участю експертів Української природоохоронної групи було врятовано 19 500 га лісів, 33 380 га степів та 98 550 га водно-болотних угідь.

Ірина Міщенко


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика