У Центрі прав людини назвали причини, з яких люди повертаються додому – на окуповані території

3351
коментарі відсутні

У Центрі прав людини назвали причини, з яких люди повертаються додому – на окуповані території

Протягом літа дуже багато людей, які виїхали з тимчасово окупованих ворогом територій, поверталися додому. Сьогодні ця тенденція також має місце, але вже не в таких об’ємах.

Наразі вкрай важко назвати точну кількість людей, які прийняли рішення про повернення. Проте такий переїзд може бути дуже небезпечним, і не тільки через обстріли.

Про це розповіла адвокаційна менеджерка Центру прав людини Zmina Альона Луньова в ефірі Суспільного.

Вона зазначила, що на окуповані російськими військами території повертаються як люди, які через війну поїхали у безпечні регіони України, так і ті, що втікали або були примусово вивезені до росії.

Причин для повернення на ТОТ існує кілька. Зокрема, люди, яких ворог вивіз на територію країни-агресора, залишились там без будь-якого житла, грошей та жодних шансів влаштуватися на роботу. Всі обіцянки росіян так і залишились словами.

«Згодом з’явилася інформація, що пункти розміщення людей закриватимуть до кінця літа. І це перше, що стимулювало людей повертатися. Друге – брак грошей. Пенсіонери хотіли б отримувати свої кошти, вірять, що зможуть їх отримувати, повернувшись додому», – сказала Луньова.

Другою причиною вона назвала російську пропаганду, яка дуже сильно «обробляє» людей. Їм постійно кажуть, що нібито відбудовують захоплені території, щось відновлюють. Люди вірять цьому і навіть вважають, що домівки цілі й вони самі отримають допомогу. Повертаються навіть родинами.

«Були випадки, коли люди поверталися з дітьми. І з’ясувалося, що їхнього будинку немає. Тобто будинок є, але квартира їхня повністю випалена. Люди залишаються в родичів. Ми бачимо цю тенденцію. Але наскільки вона масова, не можемо сказати», – розповіла правозахисниця.

Щодо повернення з територій, які підконтрольні українському уряду, то найчастіше люди їдуть додому, щоб перевірити стан помешкання, забрати якісь речі та ліки. Потім вони повертаються назад.

 

Чи варто ризикувати?

 

Проте Луньова каже, що ризикувати не варто, адже «безпекова ситуація на пунктах пропуску стає ризикованою, якщо починається такий масовий перетин в обидва боки».

Правозахисниця також порадила всім, хто вагається щодо поїздки на окуповану територію, кілька разів подумати та зважити всі ризики. На ТОТ Україна не може забезпечити захист, а сподіватися на правосуддя з боку окупанта не доводиться.

«Якщо почнеться полювання на відьом, будь-яка людина, яка має український паспорт може бути в призмі уваги, мішенню для силовиків. Це стосується і території РФ, і ТОТ», – сказала вона.

Також Луньова радить пошукати додаткової допомоги на підконтрольній Україні території.

«Людина має розуміти, що вона буде повністю відрізана від світу. Ми не знаємо, чи буде наступна можливість її вивезти з тієї території. Тому краще залишатися на підконтрольній території і шукати підтримку від громадських і міжнародних організацій, від держави», – наголосила Луньова.

Читайте також: Де шукати медичну допомогу та куди звертатись у разі потреби лікаря?

Ірина Міщенко


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика