Від гуманітарної допомоги до можливості розвитку – переселенці на Полтавщині стають успішними

31213
коментарі відсутні

Від гуманітарної допомоги до можливості розвитку – переселенці на Полтавщині стають успішними

Від повної розгубленості на новому місці до впевненості у собі – такий шлях проходять багато людей з-поміж внутрішньо переміщених осіб завдяки підтримці, що дає поштовх та можливість для розвитку. Є чимало прикладів, коли переселенці спочатку лише отримували гуманітарну допомогу, потім приходили волонтерити, а потім знаходили роботу в цій організації. Також на Полтавщині започатковані навчальні курси, на яких можна опанувати затребувану професію та почати працювати.

Які послуги отримують переселенці на Полтавщині, які успішні приклади вже є, в якому напрямку потрібно рухатись – такі теми обговорили на регіональному форумі «Дружні громади – комплексні послуги», організованому громадською організацією «Інша Жінка», що днями відбувся у Полтаві.

 

Від гуманітарної допомоги до можливості розвитку – переселенці на Полтавщині стають успішними - Фото №1

 

На форумі говорили про адаптацію внутрішньо переміщених осіб, які перебувають у Полтавській області, до нових умов життя. Питання вкрай актуальне, бо Полтавщина прийняла понад 200 тисяч переселенців. Кожен з цих людей потребує допомоги, щоб вижити, а також підтримки, щоб розвиватись, ставати на ноги та інтегруватись в громади, що їх прихистили.

Саме таким чином трансформується діяльність громадськості, влади та бізнесу, які поступово переходять від прямої гуманітарної допомоги до втілення розвиткових проєктів для ВПО.

 

Консультації та навчання

 

Дев’ять місяців тому ГО «Інша Жінка» розпочала в Полтавській області масштабний проєкт «Дружні громади: комплексні послуги, самоорганізація і взаємодопомога ВПО Полтавщини». Проєкт охопив три громади – Полтаву, Кременчук і Котельву. Понад двісті людей отримали послуги психолога, коуча, юриста. Загалом було надано 120 годин консультацій – індивідуальних і групових.

Також пройшли професійне навчання та були працевлаштовані 80 жінок з Полтавщини та Харківщини, які нині успішно працюють у швейній та б’юті-індустрії. Крім того, в кожній громаді проводились тренінги різної тематики – налагодження ефективної комунікації, сила оточення, розробка бізнес-моделей, просування бізнесу в соцмережах.   

«Я сама переселенка з Харкова, тому мені близькі та зрозумілі потреби таких людей. Мені пощастило бути в одній команді з полтавками, працювати разом. Ми допомагали іншим, і водночас самі ставали іншими – міцнішими, мудрішими, сильнішими», – підкреслила Каріна Булавіна, координатор харківського представництва ГО «Інша Жінка», експертка проєкту.

 

Від гуманітарної допомоги до можливості розвитку – переселенці на Полтавщині стають успішними - Фото №2

Каріна Булавіна

 

За словами голови організації «Інша Жінка» Юлії Цибульської, наразі дуже важливо перейти від ситуації, коли ми роздаємо допомогу переселенцям, до проєктів для розвитку: «Нам потрібно створювати роботу для людей, які через війну опинилися тут, на Полтавщині. Адже  вони вже є частиною місцевої спільноти».

 

Від гуманітарної допомоги до можливості розвитку – переселенці на Полтавщині стають успішними - Фото №3

Голова ГО «Інша Жінка» Юлія Цибульська

 

За цей час ГО «Інша Жінка» реалізувала цілу низку волонтерських проєктів для розвитку ВПО. Проводилися лекції з історії України, уроки української мови, різноманітні майстер-класи, заняття танцями та фітнесом. Їх проводили досвідчені фахівці, причому робили це без всякої винагороди для себе. А іноді свої послуги пропонували самі переселенці.

«Наш волонтерській проєкт охопив багато спеціалістів – вчителів, істориків, майстрів, і дуже приємно, що вони за власним бажанням долучалися до нас. Це було їхнє щире прагнення – підтримати вимушених переселенців, допомогти їм освоїтися на новому місці та знайти заняття по душі», – розповіла Ганна Дем’яненко, членкиня ГО «Інша жінка», ініціаторка волонтерського проєкту «Жінка підтримує жінку» у м. Полтава.

 

Від гуманітарної допомоги до можливості розвитку – переселенці на Полтавщині стають успішними - Фото №4

Ганна Дем’яненко

 

Поєднання зусиль для розвитку

 

Проєкт не був би таким успішним, якщо б не поєднання зусиль багатьох людей, які працюють у різних сферах. Про це на форумі говорили самі переселенці. Світлана Котляр з селища Золочів Харківської області розповіла, як їй допомогли оговтатись від стресу тренінги, співпраця з психологом та з коучем.

«Я побачила, що тут можна жити, що нас підтримують, і життя налагодилося. Дитина адаптувалася, стала малювати, перестала боятись, спілкується з дівчатами. Я дуже вдячна, що Полтава нас так прийняла, так допомогла нам», – наголосила Світлана.

 

Від гуманітарної допомоги до можливості розвитку – переселенці на Полтавщині стають успішними - Фото №5

Світлана Котляр з донькою Дашою

 

Гарний приклад синергії зусиль – Котелевська громада, що прихистила понад 2 тисячі переселенців. Місцева адміністрація разом з ГО «Інша Жінка» створила умови для розвитку нових мешканців. Це й потужна психологічна допомога, а також ціла низка тренінгів, спрямованих на підтримку жінок щодо розбудови бізнесу.

Читайте також Жінкам-переселенкам пропонують безкоштовне житло на Полтавщині

Не залишилися осторонь й інші організації, зокрема, Полтавський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

«Особлива наша увага зосереджена саме на ВПО. Серед найбільш затребуваних наших послуг – складання документів процесуального характеру, представництво інтересів особи в суді тощо. А іноді буває так, що люди приходять до нас за юридичними консультаціями, а я бачу в їх питаннях також і психологічну складову. Співпраця з «Іншою Жінкою» надала можливість направляти їх до фахівців», – повідомила завідувачка сектору «Полтавське бюро правової допомоги № 3» Ірина Коряк.

 

Від гуманітарної допомоги до можливості розвитку – переселенці на Полтавщині стають успішними - Фото №6

Ірина Коряк, юристка системи безоплатної правової допомоги

 

Пані Ірина сама є вимушеною переселенкою, вона приїхала до Полтави з Білокуракиного Луганської області. Вдома до війни працювала в цій системі та також надавала юридичні послуги, у тому числі людям, які були ВПО з 2014 року. Тут, у Полтаві, радить звертатися за правовою допомогою до Бюро: вул. Міщенка, 2, Європейська 37/40, або за телефоном 0-800-213-103.

Впродовж всього заходу учасники форуму знайомились, обмінювалися контактами, обговорювали подальші спільні дії

«Хочемо налагодити комунікацію з іншими громадськими організаціями, котрі займаються волонтерською діяльністю. Перейняти досвід, поділитися своїми напрацюваннями», – зазначили Артем Резнік та Наталія Оніщенко, БО «Наше українське майбутнє» з Харкова.

 

Від гуманітарної допомоги до можливості розвитку – переселенці на Полтавщині стають успішними - Фото №7

Артем Резнік та Наталія Оніщенко, БО «Наше українське майбутнє», м. Харків

 

Фінальною частиною стала робота учасників у фокус-групах. Працювали за трьома напрямками: Жіноче лідерство у відновленні України, Соціальне підприємництво, Розвиток ГО в нових умовах.

 

Від гуманітарної допомоги до можливості розвитку – переселенці на Полтавщині стають успішними - Фото №8

Робота з тренеркою Любов Кан

 

Світлана Денисенко


Проєкт «Дружні громади: комплексні послуги, самоорганізація і взаємодопомога ВПО Полтавщини» впроваджується ГО «Інша Жінка» у рамках Проєкту UNDP Ukraine/ПРООН в Україні ПРООН «ЄС за діалог: Зміцнення стійкості України для реагування нагальні потреби центральної та місцевої влади, а також населення, що постраждало внаслідок війни» за фінансової підтримки Європейського Союзу (ЄС).


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика