Війна не вплинула на склад води в річках Донеччини

5753
коментарі відсутні

Війна не вплинула на склад води в річках Донеччини

Якісні характеристики поверхневих вод у великих і малих річках на підконтрольній українській владі території Донецької області залишаються стабільними з початку збройного конфлікту. Це підтверджує моніторинг, який проводить Сіверсько-Донецьке басейнове управління водних ресурсів.

«Наша лабораторія проводить аналіз поверхневих вод по 48 показникам – гідрохімічними, радіологічним, токсикологічними та бактеріологічними, – розповів начальник управління Сергій Трофанчук. – Водозабір для дослідження здійснюється в п’ятдесяти створах, розташованих в басейні річки Сіверський Донець в Донецькій, Луганській і Харківській областях, в басейні річок Приазов’я, а також в гирлі каналу Дніпро-Донбас. Лабораторні дослідження якості вод поверхневих водних об’єктів проводяться з встановленою періодичністю – щомісяця, щокварталу, 2 рази на рік».

Зараз багато розмов точиться про затоплення шахт і пов’язаними з цим негативними впливами на водні об’єкти. Основний показник, за яким судять про вплив шахтних вод – це мінералізація, або солевміст річкової води.

За інформацією заступника начальника управління Наталії Білоцерківської, за цей період ситуація істотно не змінилася. Як приклад вона навела дані за 2013 і 2017 роки:

  • в місці питного водозабору для потреб Донецької області показник мінералізації становить 712,8 і 739,7 мг/л відповідно,
  • нижче впадання річки Казенний Торець (с. Райстародубівка) – 900,5 і 967,5 мг/л відповідно,
  • нижче впадання річки Бахмутка (с. Дронівка) – 2991,3 і 2992,5 мг/л відповідно.

Аналогічна ситуація по річці Казенний Торець – без істотних змін показника мінералізації за 2017 рік у порівнянні з 2013 роком: 2250,6 і 2300 мг/л відповідно.

«Таким чином, ми бачимо багаторічний вплив роботи шахт на водні ресурси Донеччини, але це ніяк не пов’язано зі збройним конфліктом, – підкреслила Наталія Білоцерківська. – Є ще один критерій – обсяг води, що проходить по руслу річок. За рахунок припливу шахтних вод він повинен був збільшитися. Однак результати вимірів показують, що за три роки стан водності практично не змінився, а в річці Казенний Торець навіть знизився з 297,8 до 257,6 мільйони кубометрів на рік».

Аналіз вмісту радіонуклідів також не має тенденції до підвищення. У всіх створах в межах Донецької області вміст стронцію в 2013 та 2017 років роках становив відповідно 0,02 і 0,027 Бк/л при нормі 2,0 Бк/л; цезію – 0,03 і 0,05 Бк/л при нормі 2,0 Бк/л.

В силу обставин, що склалися на сході України, співробітники управління не мають можливості моніторити стан водних ресурсів на непідконтрольній території. Можливі ризики оцінюються опосередковано, по прикордонних створах. Поки негативного впливу на якість питної води немає.

«У Донецькій області річка Казенний Торець і річка Кальміус в басейні Приазов’я межують з непідконтрольною територією, тому можуть відчувати негативний вплив в результаті бойових дій і погіршення економічної ситуації. Однак на якості питної води це не відбивається, так як водозабір з річки Сіверський Донець знаходиться вище впадіння Казенного Торця. Питне водопостачання Маріуполя здійснюється змішаної водою з каналу Сіверський Донець – Донбас і Старо-Кримського водосховища, розташованого на річці Кальчик, що також виключає вплив з непідконтрольною території», – пояснив Сергій Трофанчук.

Набагато сильніше, за словами фахівців, на якісні характеристики річок впливає поточна господарська діяльність підприємств. Зокрема, погіршенню бактеріологічних параметрів сприяють скиди очисних споруд великих міст.

Також показники варіюються в залежності від пори року і фактичної водності річок. В останні роки не було значного весняного водопілля, що призвело до зменшення глибини річок, а високі літні температури сприяють розвитку синьо-зелених водоростей. До речі, з 2015 року Сіверсько-Донецьке басейнове управління проводить гідробіологічні дослідження – чисельність фітопланктону і зміст біомаси. Ці дослідження проводяться відповідно до Водної Рамкової Директиви Європейського Союзу.

Нагадаємо, тема забруднення річок шахтними водами виникла після резонансної заяви заступника міністра з питань тимчасово окупованих територій Георгія Туки, який сказав, що «88 відсотків джерел питної води визнані непридатними для використання, тому людей з Донбасу треба відселяти».

Для того, щоб зрозуміти реальний стан справ, в Антикризовому медіа-центрі була організована прес-конференція за участю начальника відділу екологічної інспекції по північному регіону Донецької області Олега Бережного. Він зазначив, що проблема з відкачуванням шахтних вод існує, але на даний момент ми не відчуваємо катастрофічних наслідків.

фоторепортаж

Світлана Денисенко


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика