Як дізнатись, що робить нардеп у парламенті?

3394
коментарі відсутні

Як дізнатись, що робить нардеп у парламенті?

Громадяни України наймають народних депутатів на роботу і очікують, що їх робота буде відкритою та зрозумілою. Тому обранці мають регулярно звітувати про свою діяльність. Законодавство зобов’язує їх робити це не рідше, ніж двічі на рік, на зборах виборців або через засоби масової інформації. На цьому, власне, і закінчуються точні вимоги до звітності депутатів.

Верховна Рада не впровадила чіткої форми звітування і тому звіт народного депутата може виглядати як завгодно. То ж депутати самостійно вигадують, як їм зручніше звітувати. Заводять сторінки в соціальних мережах, створюють власні сайти, замовляють статті в газетах або друкують агітлистівки. Частіше це все активується напередодні чергових виборів, коли нардеп має намір подовжити свій контракт з виборцями ще на п’ять років.

 

Хотіли відкритись, а вийшло як завжди

 

Пішов п’ятий рік, як Україна долучилась до міжнародного стандарту – «Декларації відкритості Парламенту». Її мета – стимулювати Верховну Раду до відкритості перед виборцями та залучити громадян до її роботи. Міжнародна практика наполягає, що саме громадськості належить інформація про діяльність парламенту.

Щоб узгодити підписану Декларацію з українськими реаліями, у лютому 2016 року був затверджений План дій. Комітет з виконання цього Плану неодноразово порушував питання про необхідність затвердити єдину форму звітності та контролювати звітування, щоб виборці могли легко отримати доступну інформацію про конкретні діяння обранців та зробити висновки про якість представництва своїх інтересів у найвищому законодавчому органі країни. Однак, до цих пір єдиної форми звіту Рада не впровадила.

Тому прискіпливий виборець інколи має проводити невеличке розслідування, щоб стежити за ефективністю депутата. Основним джерелом в цьому розслідуванні є офіційна інформація з порталу Верховної Ради України.

 

Що депутат робить на роботі

 

На сайті Верховної ради фіксується така інформація про роботу депутата:

  • Членом яких фракцій, партій та груп він є, як і коли він переходив з однієї фракції в іншу.
  • До я кого комітету Верховної Ради входить депутат та які посади в них займає.
  • Як голосував депутат по кожному питанню, що виносилось на засідання Верховної ради.
  • Коли і з яких питань виступав на засіданнях Ради.
  • Які законопроєкти подавав, тобто, частіше за все – був одним із співавторів.

За кілька років до відкритості роботи нардепів додались лише електронні декларації та списки помічників. Тепер на сайті Верховної Ради, на сторінці кожного обранця можна побачити, скільки в нього помічників, хто з них працює на зарплату, а хто на громадських  засадах.

На сторінках всіх депутатів вказані телефони помічників та адреси електронних скриньок. То ж, можна запросити звіт про діяльність депутата електронною поштою.

 

Що можна дізнатись про депутатів Донеччини

 

Донеччину на даний момент представляють дванадцять депутатів-мажоритарників. Судячи з даних на сайті Верховної Ради, на 21 травня 2020 року, найбільшу законодавчу ініціативу у дев’ятому скликанні, тобто з 29 серпня 2019 року, проявляв Юрій Солод, обраний по 47 округу (Слов’янськ, Слов’янський та Олександрівський райони). Він є співавтором більше сотні законопроєктів.

Найбільше запитів до різних інституцій, по 11, направили за цей час два депутати: Дмитро Лубінець (округ 60 – Бойківський, Волноваський, Мангушський, Нікольський і Новоазовський райони та частина Лівобережного району Маріуполя) і Валерій Гнатенко (округ 49 – Дружківка, Костянтинівка, Костянтинівський і Покровський райони).

До речі, депутатські запити – досить потужний інструмент, яким можуть користуватись виборці для встановлення законності та надання розголосу важливій справі. Для цього необхідно звернутись до депутата округу зі своєю історією, а він, в свою чергу, може звернутись зі своїм запитом до будь-якої інституції країни: Президента України, Кабінету Міністрів, Генеральної прокуратури тощо. Ті, кому адресовано запит, зобов’язані повідомити народного депутата про результати розгляду. Крім того, народний депутат має право бути присутнім при розгляді внесеного ним запиту, а потім може ініціювати обговорення результатів у Верховній Раді.

Цим інструментом за дев’ять місяців каденції скористались десятеро мажоритарників Донеччини.

Депутатські виступи – теж інструмент демократії, які виборці делегують своїм обранцям. Найбільше з депутатів Донеччини виступав Дмитро Лубінець – 76 виступів. Валерій Гнатенко також полюбляє цей інструмент демократії. За 9 місяців каденції він виступав 64 рази. Та далеко не всі донецькі депутати виступають у парламенті. На даний момент цим інструментом скористались всього чотири депутати з дванадцяти.

Найлаконічніший мажоритарник Донеччини – Євген Яковенко, обраний по 52 округу (Торецьк). За 9 місяців поточної каденції він не виступав у парламенті, не робив запитів і прийняв участь лише у двох законопроєктах.

На особистих сторінках народних депутатів також можна дізнатись про можливості контакту з ними виборців. З усіх донецьких мажоритарників тільки один, Дмитро Лубінець, оприлюднив свій сайт, на якому можна знайти його звіти про роботу «на землі». Посилання на свою сторінку у фейсбуці оприлюднив Руслан Требушкін (округ 50 – Добропілля, Мирноград, Покровськ і Добропільський район).

Олена Костенко, «Донеччина. ЗмІнИ»

 

 


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика